Bağırsağın hayat damarları: Probiyotikler

Probiyotikler, ağız yolu ile yeterli miktarda alındığında sindirim sistemine ulaşarak kişinin sağlığını olumlu yönde etkileyen yararlı mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar barsak florasında dengeyi düzenleyerek kişinin sağlığını olumlu yönde etkilerler

Barsaklarımızda yaşayan bakteriler vardır ve bilimsel çalışmalar barsaktaki bu mikrofloranın (barsaktaki bakteri topluluğunun adı) hastalıklardan korunmayı ve hatta  gelişmesini önlemeyi sağladığını göstermiştir.  Probiyotikler barsaktaki yararlı bakterileri arttırarak, zararlı bakterilerin sayısını azaltarak etkili olurlar. Barsak sisteminde iyi bakterilerin doğal dengesinin korumasına ve yenilemesine yardımcı olurlar. Kısacası  barsak sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduklarını gösteren güçlü bilimsel kanıtlar vardır.

Kalın barsaklar çok çeşitli ve hareketli bir mikrofloraya sahiptir.  Sağlıklı bir yetişkinin barsaklarında bulunan bakteri sayısının, insan vücudundaki hücrelerin sayısından 10 kat daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Bakterilerin zararlı mikroplar olduğu düşünülür  ancak aslında vücudumuzdaki çoğu işlevin iyi şekilde çalışmasına yardımcı olurlar. Probiyotikler barsaktaki ortamda zararlı bakterilerin azalmasını, antimikrobiyal bileşikler üretilmesini ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarlar

Eğer sağlığınız iyiyse ve ağırlıklı olarak bitkisel bazlı bir beslenme uyguluyorsanız probiyotik kullanmanıza gerek yok. Barsak mikrofloranız da sizin yediğiniz yiyecekleri yer. Sebze, meyve ve baklagillerden zengin bir beslenme barsak florasının doğal dengesinde olmasını sağlar.

Günlük beslenmenize doğal probiyotikleri ekleyerek, mide ve bağırsak sorunlarını önleyebilir, sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.Probiyotik gıdalara verebileceğimiz en iyi örnekler :Ayran, süzme peynir, ev yapımı yoğurt, kefir ve lahana turşusu gibi yiyeceklerdir.

Hangi durumlarda probiyotik kulllanmalıdır?

Probiyotikler geniş bir  yelpazede sağlık problemleri ile mücadelede kullanılabilirler.

  • Antibiyotik kullanımın neden olduğu ishal
  • Irritabl(hassas) barsak sendromu
  • Enfeksiyona bağlı ishaller
  • İnflamatuar barsak hastalıkları
  • Bazı alerjik hastalıklar

Probiyotikler konusunda yapılan çalışmalar halen devam etmektedir. Ve hangi durumda hangi türün daha etkili kullanım alanı olduğu araştırılmaya devam etmektedir

Probiotikler tüketildiklerinde sağlık üzerinde olumlu etki yaptıkları düşünülen mikro organizmalardır. Saflaştırılmış ürünler bağırsak flora bozukluğuna bağlı ishallerde bağırsak düzenleyici olarak reçete edilebilirler.

Laktik asit bakterileri ve bifidobacterium probiyotik sık sık kullanılan bakteriler arasındadır. Ancak, kimi maya ve basiller de kullanılabilir. Örnek verecek olursak; Saccharomyces boulardii kaşe veya kapsül formunda hastalarımıza önermekteyiz.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.