Barret Özofagusu’nda Kesin Çözüm

Barret Özofagusu, reflünün ciddi komplikasyonlarından biridir. Mide sularının yemek borusuna geri kaçması ile karakterize bir hastalık olan reflü hastalarının yaklaşık yüzde 10’unda barret özofagusu görülmektedir. Yemek borusu dokusunun aldığı asit hasarından dolayı, barret özofagusu oluşabilmektedir. 3 santimden kısa alanda oluşan barret kısa segment, 3 santimden uzun olanına ise uzun segment barret adı verilmektedir.

Barret özofagus hastalığında, asit hasarı, yemek borusu dokusunu değişik bir forma dönüştürmektedir. Çoğu zaman mide dokusunu andırsa da, laboratuvarlarda yapılan incelemelerde bunun ara form bir doku olduğu saptanmıştır. Uzun segment barrette kanserleşme riski sözkonusudur. Kısa segment barette ise bu oran çok düşüktür. Kısa segment barrette endoskopik takip önerilebilir.

Barret Özofagusu Tedavisi

Barret Özofagus tedavisinde, öncelikle reflünün tedavi edilmesi gerekir. Reflü ameliyatları günümüzde oldukça başarıyla uygulanmaktadır. Reflünün derecesine göre alternatif cerrahi ve endoskopik yöntemler mevcuttur.

Reflünün tedavisi sonrası, uzun segment barret hastalarında günümüzde uygulanmaya başlanan başarılı bir yöntem ise, Radyofrekans Ablasyon (RFA) yöntemidir. Radyofrekans ablasyon yöntemi ile, barret dokusu ısıya maruz bırakılmakta, ardından hastalıklı doku soyularak temizlenmektedir. Yöntem disiplini içerisinde toplam 2 seansta, barret özofagusu tamamen tedavi edilmektedir. Yapılan çalışmalar başarı oranının yüzde 90 civarında olduğunu göstermiştir.

Radyofrekans Ablasyon (RFA) yöntemi, Türkiye’de alanında uzmanlaşmış pek çok gastroenterolog tarafından başarıyla uygulanmaktadır.

Yöntemin anlatıldığı animasyonu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.