Bedenini Kışa Hazırla

Soğuk havanın hakim olduğu kış aylarında hastalıklardan kaçınmak ve ağırlık kontrolünü sağlayabilmek için kış boyu kolaylıkla uygulayabileceğin önerilerimle karşındayım!

  1. Kahvaltısız güne başlama!

Kış aylarında yavaşlayan metabolizmanın dezavantajını yaşamamak için güne erken başlamak ve kahvaltıyı atlamamak iştah kontrolünde ve bağışıklığın güçlendirilmesinde en önemli noktalardan biri. Lütfen es geçme! En kaliteli protein kaynağı olan yumurta ve zengin antioksidan özelliğini artık hepimizin bildiği yeşil çay kahvaltılarının olmazsa olmazı olsun.

  1. Ne yap et ara öğününü yap!

Onlarca karşıt görüş olmasına rağmen bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek var ki o da 4 saatten daha fazla aç kalmaman gerektiği! Bu yüzden 3-4 saat aralıklarla dengeli bir ara öğün yap. Mevsim meyvesi +  kavrulmamış ceviz/fındık/badem olabileceği gibi, diğer öğün gecikecekse ara öğünün peynirli sandviç + ayran gibi oldukça doyurucu şekilde de hazırlayabilirsin.

  1. Akşam yemeğini geciktirme!

Akşam yemeği saati için herkese uyacak genel bir öneri veremiyorum ne yazık ki, çünkü beslenme planı kişiye özeldir! Ama şunu söyleyebilirim ki uyku saatinden 4 saat önce ana yemeğini bitirmiş olman büyük avantaj. Akşam yemeğini hiç yememekse; büyük bir tuzak! Gece oluşabilecek duygusal alt tabanlı yeme ataklarına ortam hazırlayan bu yanlış alışkanlık kışı kilo alarak bitirmene sebep olabilir. Dengeli, sindirimi kolay ve uygun saatte yapılacak bir akşam yemeğiyle çözüm çok basit!

  1. Gece yeme ataklarına aldanma!

Kışın açık havada geçireceğimiz zamanın azalması, daha az sosyal olmamız, güneşin yokluğu sebebiyle daha depresif olabiliyoruz, kabul. Bunu en az zararla nasıl atlatabiliriz diye merak ediyorsanız; önerim akşam yemeği sonrası egzersiz! Kış aylarında egzersiz için en uygun zaman akşam yemeği sonrası. Egzersiz sayesinde hem metabolizmanı hızlandıracak, hem de stresini azaltıp duygusal açlığınla tüketeceğin kaçamak gıdalardan kurtulmuş olacaksın. Havaların soğuk olmasını bahane edenler içinse; evde sadece adımlarla yapacağınız egzersizlerin olduğunu hatırlatırım.

  1. C vitaminini ihmal etme!

C vitamini güçlü bir antioksidan ve iyi bir enfeksiyon savar. Fakat özellikle grip gibi virütik hastalıklardan kurtulmak adına tüketilen fazla porsiyonlarda meyvenin ağırlık kazanmaktan başka bir etkisi olamıyor. Çünkü C vitamininin fazlası idrarla atılıyor. Kış aylarında ortalama 3 avuç içi kadar meyve herkes için yeterli bir miktar.

  1. D vitamini , probiyotik, omega-3 takviyeni unutma!

Bağırsakların ikinci beyin olarak kabul edildiği günümüz bilimsel gerçekleriyle bağırsak sağlığını dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendiren dost bakteriler probiyotikleri es geçmemen şart! Evde mayalanmış yoğurt, kefir, ev tarhanası, ev turşusu doğal probiyotik kaynakları fakat ağız yoluyla alınan probiyotiklerin bağırsaklardaki etkisi ne yazık ki az. Bu sebeple kapsül formundaki probiyotikleri hekimine veya beslenme uzmanına danışarak mutlaka kullan.

Güneşin yokluğu ruhumuz kadar bedenimizi de yoksun bırakıyor. Başta da D vitamininden! Doğadaki en büyük D vitamini kaynağı olan güneşin yerini kar ve soğuya bıraktığı mevsimde artan grip sizce de D vitamininin bu enfeksiyonda ne kadar önemli olduğunu açıklamıyor mu? Kış aylarında mutlaka herkesin D vitamini seviyelerine baktırıp eksikse takviye alması gerekmekte.

Balıkta bulunan vitamin ve minerallerin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olduğunu biliyor muydun? Tam da mevsimiyken haftada en az 2 gün balık tüketmeyi ihmal etmeyin.

  1. Bitki mucizesinden yararlan!

Bitkiler ilaç gibi düşünülüp  tüketilecek miktarları doğru ayarlandığında mucize niteliğinde. Kış aylarında da özellikle ada çayı, kuşburnu, zencefilli yeşil çay, ballı-karabiberli-naneli ıhlamur koruyucu sistemin için önereceklerimden.

  1. Uyku en büyük destekçin!

Yapılan araştırmalar düzensiz uykunun bağışıklık sistemini düşürdüğünü ve buna bağlı olarak vücutta ki antikor sayısının da azaldığını göstermiştir. Yetişkin insanların kronik hastalıklara yakalanma riskinin azaltmak, ağırlık kontrolünü sağlamak ve bağışıklık sisteminin güçlendirmek adına en az 7 saat uyuyor olmaları gerekmekte.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Serra Arslan, isteyerek tercih ettiği Beslenme ve Diyetetik bölümünü Florance Nightingale hastanelerinin okulu olan İstanbul Bilim üniversitesinde 2012 yılında bölüm birinciliğiyle tamamlayarak diyetisyen oldu. 2012 Eylül ayında başladığı Medicalpark Bahçelievler hastanesinde klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak halen görev yapmaktadır. Hastane bünyesinde yer alan birçok uzmanlık alanında hekimlerle birlikte hastaların beslenmesini düzenlemektedir. Görev aldığı klinik servisler ; • Erişkin Yoğun Bakım – Enteral ve Parenteral Beslenme • Kadın - Doğum Servisi – Gebe ve Emzikli Beslenmesi • Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu – Kemik iliği transplantasyonunda beslenme tedavisi • Genel Cerrahi Servisi – Sindirim Sistemi Hastalıklarında Operasyon Sonrası Beslenme • Obezite Cerrahisi – Cerrahi Öncesi ve Sonrası Diyet Danışmanlığı • Kardiyoloji Servisi – Kalp Hastalıklarında ve Operasyonlarında Beslenme Tedavisi Klinik görevlerinin yanı sıra poliklinikte ; Obezite, diyabet, hipertansiyon,kalp hastalıkları, tiroid hastalıkları (hashimato, guatr, hipertiroidi, hipotiroidi), polikistik over sendromu, mide - bağırsak hastalıkları (Reflü, gastrit, laktoz intoleransı, çölyak vb., kabızlık, ülseratif kolit vb.), gebe-emzikli-çocuk beslenmesi, çocukluk ve adolesan obezitesi gibi alanlarda görev yapmaktadır. İş hayatının yanı sıra eğitimini Okan Üniversitesinde doktora yaparak sürdürmekte ve mesleki anlamda seminer ve kongrelere katılmaktadır. Ayrıca sağlıklı beslenme konusunda halkın bilinçlendirilmesi amacıyla yazılı ve görsel basında çalışmalarını sürdürmekte, kurumsal firmalarda ve okullarda söyleşi ve eğitimlere katılmaktadır.Gelecekten beklentisi, mesleki hedefleri, diyete bakış açısı ve hayatındaki beslenme tutumuyla #beyondiet (diyet ötesi) felsefesini benimsemiş bir diyetisyen olarak diyet ve beslenmeye dair birçok konuya farklı bir pencereden bakarak yazılarını her Cuma siz değerli okuyucularıyla buluşturacaktır.

Yorumlar kapatıldı.