Bel Soğukluğu Nedenleri ve Tedavisi

Bel soğukluğu nedir?

Bel soğukluğu (Gonore) cinsel yolla bulaşan, bulaşıcı bir hastalıktır. Bel soğukluğu, enfekte vücut sıvılarıyla temas etmeyle bulaşır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Enfeksiyon kolayca yayılabilir. Çoğu zaman birden çok cinsel partneri olan kişilerde karşılaşılmaktadır.

 

Bel soğukluğu nedenleri

Bel soğukluğu, vücudun mukus zarlarında kolaylıkla üreyebilen ve büyüyebilen Neisseria gonorrheae bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu bakteri, kadınlarda rahim ağzı ve yumurtalıklar dahil, üretrada ve rahimde bile yerleşebilmektedir. Erkeklerde de üreme sisteminde kendine kolaylıkla yer bulabilmektedir. Sıcak ve nemli bölgelere yerleşen  bu bakteriler, üreme sistemi dışında ağızda, boğazda ve anüste dahi büyüyebilmektedir.

Belsoğukluğu belirtileri

Belsoğukluğu kimi zaman belirti vermeden uzun süre saklanabilmektedir. Yine de enfeksiyon bulaştıktan 2 ile 10 gün arasında belirti vermeye başlayabileceği gibi, belirtilerin ortaya çıkması 30 güne kadar uzayabilmektedir.

Kadınlarda Bel Soğukluğu Belirtileri

 • Vajinadan kötü kokulu yeşilimsi, sarı veya beyazımsı akıntı
 • Alt karın veya bel ağrısı
 • İdrar yaparken yanma
 • Konjonktivit (kırmızı gözler)
 • Adet kanamalarında düzensizlikler
 • İlişki sonrası lekelenme
 • Vulvanın şişmesi (Vulvit)
 • Boğaz ağrısı ve yanma (Oral seks kaynaklı)
 • Boğazda şişmiş bezler (Oral seks kaynaklı)

Kimi kadınlarda, belirtiler çok hafif seyreder.

 

Erkeklerde Bel Soğukluğu Belirtileri

 • Penisten kötü kokulu yeşilimsi, sarı veya beyazımsı akıntı
 • İdrar yaparken yanma
 • Ağrılı ve şişmiş testisler
 • Boğaz ağrısı ve yanma (Oral seks kaynaklı)
 • Boğazda şişmiş bezler (Oral seks kaynaklı)

Erkeklerde, enfeksiyon bulaştıktan 2 ile 14 gün arasında belirtiler görülmeye başlanır.

Bel Soğukluğu Teşhisi

Doktorunuz tarafından, erkeklerde idrar yollarından, kadınlarda ise serviks’ten sıvı örnekleri alınabilir. Serviksten genellikle sürüntü çubukları ile örnek alınabilmektedir. Gerekli görülmesi halinde boğaz ve anüsten de sürüntü kültürleri istenebilmektedir. Ayrıca idrar tahlili ile de tanı koyabilmek mümkün olmaktadır. Testlerin sonuçlanması birkaç günü bulabilmektedir.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Bel soğukluğu tedavi edilebilen enfeksiyöz bir hastalıktır.

Antibiyotik tedavisi gerektirir. Hem teşhis edilen hastanın hem de partnerinin tedavi olması şarttır. Belirtiler ortadan kalksa dahi, doktorunuzun önereceği süre boyunca antibiyotik kullanmanız gerekir.

Tedavinin bitimine kadar da cinsel perhiz uygulamanız gerekir. Ayrıca erkeklerde kondom kullanımının bu tip enfeksiyonların yayılmasında koruyucu etkileri vardır. Birden çok cinsel partneri olanların özellikle korunmaya dikkat etmesi gerekir.

Bel soğukluğu yan etkileri

Tedavi edilmediği taktirde, bel soğukluğu, hem erkek hem de kadınlarda ciddi kalıcı sorunlara yol açabilir.

Kadınlarda, yumurtalıklara ve fallop tüplerine zarar verebilir. Dolayısıyla kısırlık sebebi olabilmektedir. Ayrıca ektopik gebelik de diğer komplikasyonları arasındadır.

Erkeklerde de benzer komplikasyonlara yol açar. Ağrılı testis, idrar yaparken yanma yapabilir. Erkeklerde de kısırlığa yol açabilecek bir enfeksiyondur. Bu nedenle tedavi aksatılmamalı ve tablo ciddiye alınmalıdır.

Gebelikte Bel Soğukluğu

Gebe kadınlarda bel soğukluğu, erken doğum riski veya düşük sebebi olabilir.  Bebeğin doğum kanalından geçmesi esnasında bebeğe enfeksiyon bulaşabilir.  Bebekte körlük gibi hasarlar oluşturabilir. Yine enfeksiyon tablosunun ağırlığına göre sepsis denilen ölümcül bir tablo dahi ortaya çıkabilmektedir. Gebe kadınlarda bel soğukluğu tedavi edilirse bu komplikasyonlar önemli ölçüde azalmaktadır.

 

 

 

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.