Böbrek Taşı

Böbrek taşı nedir?

Böbrek taşı oluşumunda, idrar içerisinde birbirine yapışan tuz ve diğer mineraller rol oynar. Boyutları kimi zaman kum tanesinden bile küçük, kimi zaman ise golf topu büyüklüğünde bile olabilirler. Böbreklerin içerisinde uzun zaman kalabilecekleri gibi, idrar yolları vasıtasıyla dışarı atılabilmektedirler. Ancak atılmaları esnasında çoğu zaman ağrı oluşturabilirler. Böbrekler, üreterler, mesane ve üretra üriner sistemi oluştururlar. Böbreklerde oluşan taşlar, bu sistemi geçerek dışarı atılırlar. Kimi zaman, boyutları, dışarı atılmalarını zorlaştırır. Hatta kimi zaman dışarı atılamayacak büyüklükte olabilmektedirler. Bu durumda dışarıdan bir müdahale gerekebilmektedir.

Böbrek taşı neden oluşur?

Böbrek taşları, suyun, tuzların ve diğer minerallerin dengesinde bir değişiklik olduğunda meydana gelir. Yetersiz su tüketiminin de böbrek taşı oluşumuna etki ettiği düşünülmektedir. Yeterli miktarda su tüketimi, böbreklerde taş oluşumunu engelleyebilir. Oluşan küçük taşların da düşürülmesi için, su tüketimi önemlidir.

Böbrek taşları, aynı zamanda, kalıtsal bir hastalıktır. Ailede yatkınlık olması durumunda böbrek taşı oluşma riski artmaktadır. Anne babada böbrek taşı öyküsü varsa, muhtemelen aynı tehlike sizi de bekliyor demektir.

Böbrek taşları neden ağrı yapar?

Böbrek taşları, böbreklerdeyken ağrıya neden olmayabilir. Böbreklerden mesaneye doğru harekete geçtiğinde ise ağrı oluşmaya başlar. Karında ve kasıkta hissedilen şiddetli ağrı, idrar renginde pembeleşme veya kırmızılaşma böbrek taşı düşürmekte olduğunuzun belirtisidir. Mide bulantısı ve kusma da ağrıya bağlı gelişen yan etkilerdendir.

Böbrek taşı nasıl tespit edilir?

Ağrıyla başvurduğunuz doktorunuz, fizik muayene ve öykünüzü dinleyerek böbrek taşı teşhisini koyabilir. Ancak yeri ve türü konusunda fikir sahibi olmak için sizi birtakım testlere tabi tutmak isteyebilir. Bilgisayarlı Tomografi (BT), Ultrason, Tam İdrar Tahlili, 24 saatlik idrar tahlili gibi testler sık başvurulan testlerdendir.

Böbrek taşı nasıl tedavi edilir?

ESWL

Böbrek taşları kaynaklı ağrıların giderilmesi amacıyla ağrı kesiciler önerilenler arasındadır. Tedavideki ana hedef ise ağrının nedenini ortadan kaldırmaktır. Böbrek taşı boyutları büyükse, bulunduğu yerden çıkması için ESWL denilen yöntemle küçük parçalara ayrılması gerekir. ESWL, şok dalgalarını kullanarak böbrek taşını küçük parçalara bölebilen bir yöntemdir. İşlem esnasında ağrı duyulması söz konusudur. Bu nedenle, işlem öncesi hafif sedasyon ve analjezi uygulanmaktadır.

Perkütan Nefrolitotomi

ESWL ile kırılamayan taşların, endoskopik yöntemler kullanılarak kırılması işlemidir. Bu yöntemde, vücut dışında küçük bir delik açılarak böbreklere ulaşılır. Kırılan taşlar endoskopik yöntemlerle çıkarılır.

Endoskopik Üreter Taşı Tedavisi

ESWL yöntemi ile kırılmayan taşların idrar kanalına endoskopik araç gereçlerle girilerek, taşın parçalanması  ve alınması işlemleridir.

Sıvı tüketimi ve egzersiz

Yeterli miktarda sıvı tüketimi de tedaviye yardımcı uygulamalardandır. Parçalanan taşların atılması veya yeni oluşmakta olan küçük boyutlu taşların büyümeden atılması için hem sıvı alımına dikkat etmeli hem de hafif egzersizler yapmalısınız.

 

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.