Bypass Ameliyatı

Bypass ameliyatı, diğer adıyla Koroner Arter Bypass Grefti, kalbi besleyen tıkalı damarların, baypas edilmesi ameliyatıdır. Bacak safenlerinden ya da ön koldan alınan damarlar, kalbin tıkalı damarlarına köprü yapılır. Bazen de göğüs bölgesinden damar alınabilmektedir. Böylelikle kalbi besleyen damarlar tekrar kalbe yüksek miktarda kan pompalamaya başlar. Alternatifi yoktur. Eğer kalbinizi besleyen damarlardan biri tıkalı ya da tıkanmaya yakın dar ise muhtemelen bu ameliyatı olmak zorunda kalabilirsiniz.

Kalp kasının sağlıklı çalışabilmesi için, kalp kasını (myocard) besleyen sistemin düzgün çalışması gerekir. Ancak; kimi hastalıklar, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı, stres gibi nedenlerle zaman içerisinde kalp damarlarında plak oluşumu ve beraberinde darlıklar oluşur. %100 çalışması gereken damarın % 10’a kadar düşmesi sonucu yetmezlik meydana gelir.

Pratik bir örnek verecek olursak:

“6 şeritli bir yolda seyahat ediyorsunuz. 120 km/s ile giderken, birden yavaşlıyorsunuz. Ardından duraksaya duraksaya 10 km/s hızında devam ediyorsunuz. Birden yol tek şeride düşüyor. İşte bu da benzer bir durumdur. 5 şerit iptal olunca haliyle 1 şeritte trafik işlemiyor.”

Yeteri kadar beslenemeyen kalp kası hasar almaya başlar. Kalp krizi tablosu yaşanan dayanılmaz ağrı, kalp kasının oksijenden yoksun kalmasının sonucudur.Buradaki kan akışını eski düzeyine getirebilmek için genelde başvurulan cerrahi yöntem baypass ameliyatıdır.

Her tıkanıklıkta ameliyat şart mı?

Her tıkanıklıkta kalp ameliyatına gerek yoktur. Darlık ve tıkanıklıkların büyük çoğunluğu, anjio esnasında kullanılan katater ve balonlarla açılabilmektedir. Yani baypass ameliyatı öncesinde zaten anjio işlemi yapılacağından, açılma şansı olan tıkanıklıklar zaten ameliyat edilmemektedir. Günümüzde geliştirilen birtakım yöntemler ile, tıkanıklığa yol açan plaklar, özel kateterlerle temizlenebilmektedir. Ancak her vakada uygulama şansı yoktur. Anjio ile başarıya ulaşılamadığı zaman, zorunlu olarak cerrahi seçenek sunulmaktadır.

Nasıl bir ameliyattır?

Kalp ameliyatı, göğüs kafesinin, iman tahtası denilen (sternum) kemiğin ortadan ikiye kesilmesi ile başlar. Kalp Damar Cerrahı bu boşluktan kalbe ulaşır ve gereken müdahaleyi yapar. Ameliyat, tıkalı damar sayısına göre 3-6 saat kadar bir zaman alabilmektedir. Baypass esnasında kalp durdurulur. Kalbin fonksiyonlarını devralan kalp- akciğer makinesi ile bir süre dolaşım desteklenir. Kimi ameliyatlar, koltuk altından küçük bir kesi ile de yapılabilmektedir. Tek damar tıkanıklıklarında robotik cerrahi ile göğüs kafesi açılmadan ameliyat etmek mümkün hale gelmiştir.

Kaç günde iyileşirim?

Kalp ameliyatı sonrası, ağır sistemik hastalıkları olmayan kişiler, genellikle 1 gece yoğun bakımda kalır. Ertesi gün normal servise alınır. Hasta, destekle yürümeye, yemek yemeye başlar. İyileşme hızla gerçekleşir. Ameliyatın 5. günü hasta evine gönderilebilmektedir. Ancak tam bir iyileşme ancak 3 aylık bir süreden sonra gerçekleşir. Bu süre içerisinde maksimum düzeyde dikkat gerekir. Yeme içme, egzersiz, ilaç tedavisi evde de sürdürülür.

Hasta henüz hastanede iken ilk vücut banyosu yaptırılır. Ameliyat yaralarının kurulanması şartı ile 3-4 günde bir banyo yapmanın bir sakıncası yoktur. Hastanın kalacağı yerin kalabalık olmaması ve hijyene dikkat edilmesi iyileşme sürecini hızlandırır.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.