Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn Hastalığı, sindirim sisteminde iltihaba ve tahrişe neden olan, kronik bir hastalıktır. Sıklıkla ince bağırsaklarda görülür. Kalın bağırsağı tutan türleri de vardır. Kimi zaman ise ağız içinden başlayarak, anüse kadar tüm sindirim sistemini tutabilmektedir.

Crohn hastalığı İnflamatuar Bağırsak Hastalıklarından biridir. Ülseratif kolit ve mikroskopik kolit diğer İnflamatuar Bağırsak Hastalıklarındandır.

Crohn Hastalığı yavaş yavaş başlar. Zaman içerisinde şiddetlenir. Çok belirti gözlenmeyebilir.

Yapılan araştırmalarda, günümüzde Crohn hastalığına rastlanma sıklığı giderek artmaktadır. Ancak, artışın nedeni tam olarak açıklanamamaktadır.

Kimlerde daha çok görülür?

Crohn Hastalığı her yaştan insanda görülebilir. Ancak aşağıdaki gruba dahil olanlarda diğerlerine oranla daha sık rastlanmaktadır.

 • 20-29 yaş arasında
 • Aile öyküsünde İnflamatuar Bağırsak Hastalığı olanlarda
 • Sigara kullanan kişilerde

Crohn Hastalığının Komplikasyonları

Crohn hastalığı, çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Sıklıkla rastlanan komplikasyonları ise şunlardır:

Bağırsak daralması veya tıkanması : Crohn hastalığı, tuttuğu bölgede duvar kalınlaşmasına yol açar. Bu durum, zamanla bağırsak lümeninde daralmalara hatta kimi zaman tıkanmalara neden olabilir. Bu durumda, besinlerin sindirilmesinde problemler oluşur. Dışkılama problemleri de beraberinde görülebilmektedir.

Fistüller: Fistüller; bağırsak duvarında oluşan tünel veya yollardır. Bazen organlar arası da oluşabilen bu yapılar, kimi zaman vücut dışına da ağızlaşabilmektedir. Genellikle enfektedirler. Kokulu akıntılar yapabilirler.

Abseler: İnflamasyona bağlı olarak, bağırsak duvarında abseler oluşabilir. Ağrılı, şişkin, irin dolu cepler görünümündedirler.

Anal Bölgede Çatlaklar: Anal fissür olarak adlandırılırlar. Anüste kaşıntı, ağrı veya kanama ile kendilerini gösterirler.

Ülserler: İnflamasyonun şiddetine bağlı olarak, Crohn Hastalığında ağızdan anüse kadar her kısımda ülserler veya yaralar oluşabilir.

Beslenme Bozukluğu: Bağırsak yüzeyinde oluşan Crohn Hastalığı, beslenme bozukluklarına da yol açar. Vitamin ve minerallerin emilmesi veya ihtiyaç duyulan diğer besin gereksinimlerinin karşılanması mümkün olmaz. Beslenme bozukluğu, sindirim organlarının görevini yerine getirememesi ile ilgilidir.

Vücudun diğer bölgelerinde inflamasyonlar : Crohn Hastalığı, vücudun diğer bölgelerinde de inflamasyona yol açabilir. Gözler, eklemler ve ciltte gözlenen inflamasyonlar Crohn Hastalığı kaynaklı olabilmektedir.

Kolon Kanseri: Kalın bağırsağı tutan Crohn tiplerinin tehlikeli komplikasyonlarından biri de kolon kanseridir. Hastalığı kontrol altında tutmak bu riski azaltmaktadır. Düzenli aralıklarla kolonoskopi gerekir. Kolonoskopide biyopsi destekli tarama önemlidir. Hem aktivasyon dönemlerinin saptanması hem de bu dönemlerde verilebilecek destek tedavileri ile hastalığın kontol altında tutulması gerekir.

Crohn Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Crohn Hastalığı, belirti vermeksizin başlayabilir. Ancak zaman içerisinde hastalığın şiddetlenmesi ile aşağıdaki belirtilere rastlamak mümkündür.

 • İshal
 • Kramp tarzında karın ağrısı
 • Kilo kaybı
 • Anemi (Kansızlık)
 • Gözlerde kızarıklık
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Ateş
 • Eklemlerde ağrı ve hassasiyet
 • İştahsızlık, mide bulantısı
 • Ciltte görülen anormal lekeler ve değişiklikler

Olası bir stres durumunda bu belirtilerin şiddetinde artma gözlenmektedir. Kimi gıdaların da bu belirtilerin ortaya çıkmasında katkısı olabilmektedir. Gıda ilişkili belirtilerin ortadan kaldırılması, kişinin ancak bu gıdaları tespiti ile mümkündür.

Crohn Hastalığı Neden Oluşur?

Crohn Hastalığının nedenleri henüz tam tespit edilememiştir. Ancak, etkileyen mekanizmaların ve nedenlerden bazılarının şunlar olduğu düşünülmektedir:

Otoimmün Reaksiyon: Otoimmün reaksiyon, vücudun savunma sisteminin, sağlam hücrelere saldırması durumudur. Sindirim sistemindeki pek çok bakterinin savunma mekanizmasını tetiklediği düşünülmektedir. Bu tür savunma sistemi kaynaklı saldırılar, vücutta inflamasyona yol açar ve Crohn hastalığındaki belirtileri meydana getirebilirler.

Genler : Crohn hastalığının altında yatan neden bazen aile öyküsünde olabilmektedir. Araştırmalar göstermiştir ki, anne, baba veya kardeşlerden birinde Crohn öyküsü olanların, hastalığa yakalanma riskleri daha yüksektir.

Diğer Faktörler:

Ayrıca, sıklıkla hastalığa rastlanan kişilerin ortak özelliklerinden bazıları da şöyle özetlenebilir:

Sigara kullanımının, kullanmayanlara oranla 2 kat risk oluşturduğu saptanmıştır.
Ağrı kesiciler, aspirin, antibiyotik ve doğum kontrol haplarının da risk oluşturduğu, hastalığın görülme sıklığında artışa neden olduğu düşünülmektedir.
Yağdan zengin beslenmenin de yine hastalığı tetiklediği ve görülme sıklığını arttırdığı saptanmıştır.
Stres ve bellibaşlı herhangi bir gıda, tek başına Crohn Hastalığına sebep olmaz.

Kaynaklar:
https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/digestive-diseases/crohns-disease/Pages/definition-facts.aspx

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.