Detoks Gerçekleri

Bu yazımızda detoks gerçeklerine değineceğiz. En çok karşılaştığımız beslenme konularından biri de detoks. Peki düşünüldüğü gibi bedenimiz detoksa ihtiyaçdetoks_gercekleri duyar mı? Hangi durumlar detoksu gerekli kılar? Detoks, ağırlık kaybına yönelik bir program mıdır ve nasıl yapılmalıdır? Sıklıkla konuşulan ve başvurulan detoks programlarının içeriği ve etkilerinin herkes tarafından bilinmesi oluşabilecek olumsuz sağlık durumlarına önlem almak açısından önemlidir.

Detoks nedir?

Merak edilen detoks kavramı, vücuttan toksin maddelerin atılması, sağlıklı besinler ile yeterli ve dengeli beslenerek organların ve cildin dinlenmesi ; bir nevi arınma anlamına gelir

Rahatlıkla ağırlık kaybetmek için başvurulan detoks programları, kilo kaybı için tek başına hiçbir zaman çözüm değildir. Vücutta oluşan ödem, gaz ve kabızlık gibi şikayetlerde uygulandığında şikayetlerin giderilmesi ve süreç sonunda ağırlık kaybı mümkündür fakat beslenme alışkanlıkları değişmezse; uzun dönemde asla avantaj sağlamayacak ve yağ kaybını beraberinde getirmeyecektir.

Detoks gerekli midir?

Artık günümüzde herkes, kapalı ortamlarda saatlerce hareketsiz çalışmakta, betonların arasından yeşile hasret kalıp egzoz dumanıyla kirlenmiş havayı solumaktadır. Kısıtlı zamanlarına yemek yemeyi sığdıran bireylerin, yemek tercihleri de genellikle pratik olan işlenmiş hazır gıdalardır. Stres kaynaklarından uzaklaşma yöntemleri ise maalesef şekerli gıdalar tüketmek ; sigara ve alkol bağımlılığıdır.

Hareketsizliğin rutine dönüştüğü, sindirim sisteminde problem yaşayan, sigara ve alkol alışkanlıklarından vazgeçemeyen, tatlı krizlerini sıkça yaşayan, sabahları halsiz uyanan, çay ve kahve tüketiminin fazla, su tüketiminin az olduğu bireyler özellikle detoks yapmalıdır.

Detoks nasıl yapılır?

Zengin vitamin ve mineral içerikli sebze ve meyvelerin mevsimi olan sonbahar, kışa temizlenerek girmek için detoksta mükemmel bir zamanlama… Detoks, yağın ve şekerin en aza indirgendiği, hayvansal kaynaklı proteinlerden ziyade omega-3 kaynağı balığın, bitkisel kaynaklı protein ve lif kaynağı kurubaklagillerin, bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidan kaynağı sebze ve meyvelerin, kahve ve alkollü içeceklerin yerine bitkisel çayların tüketilmesi gerektiği sağlıklı beslenme programıdır. Her mevsim uygulanabilir, fakat kilo kaybı hedefiyle değil, arınma, temizlenme ve yenilenme amaçlı uygulanırsa ; daha sağlıklı bir cilt ve beden ile sindirim problemi yaşamayan hızlı ve zinde bir metabolizma sizin olur.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Serra Arslan, isteyerek tercih ettiği Beslenme ve Diyetetik bölümünü Florance Nightingale hastanelerinin okulu olan İstanbul Bilim üniversitesinde 2012 yılında bölüm birinciliğiyle tamamlayarak diyetisyen oldu. 2012 Eylül ayında başladığı Medicalpark Bahçelievler hastanesinde klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak halen görev yapmaktadır. Hastane bünyesinde yer alan birçok uzmanlık alanında hekimlerle birlikte hastaların beslenmesini düzenlemektedir. Görev aldığı klinik servisler ; • Erişkin Yoğun Bakım – Enteral ve Parenteral Beslenme • Kadın - Doğum Servisi – Gebe ve Emzikli Beslenmesi • Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu – Kemik iliği transplantasyonunda beslenme tedavisi • Genel Cerrahi Servisi – Sindirim Sistemi Hastalıklarında Operasyon Sonrası Beslenme • Obezite Cerrahisi – Cerrahi Öncesi ve Sonrası Diyet Danışmanlığı • Kardiyoloji Servisi – Kalp Hastalıklarında ve Operasyonlarında Beslenme Tedavisi Klinik görevlerinin yanı sıra poliklinikte ; Obezite, diyabet, hipertansiyon,kalp hastalıkları, tiroid hastalıkları (hashimato, guatr, hipertiroidi, hipotiroidi), polikistik over sendromu, mide - bağırsak hastalıkları (Reflü, gastrit, laktoz intoleransı, çölyak vb., kabızlık, ülseratif kolit vb.), gebe-emzikli-çocuk beslenmesi, çocukluk ve adolesan obezitesi gibi alanlarda görev yapmaktadır. İş hayatının yanı sıra eğitimini Okan Üniversitesinde doktora yaparak sürdürmekte ve mesleki anlamda seminer ve kongrelere katılmaktadır. Ayrıca sağlıklı beslenme konusunda halkın bilinçlendirilmesi amacıyla yazılı ve görsel basında çalışmalarını sürdürmekte, kurumsal firmalarda ve okullarda söyleşi ve eğitimlere katılmaktadır.Gelecekten beklentisi, mesleki hedefleri, diyete bakış açısı ve hayatındaki beslenme tutumuyla #beyondiet (diyet ötesi) felsefesini benimsemiş bir diyetisyen olarak diyet ve beslenmeye dair birçok konuya farklı bir pencereden bakarak yazılarını her Cuma siz değerli okuyucularıyla buluşturacaktır.

Yorumlar kapatıldı.