Dünya Kalp Günü

Her yıl 29 Eylül tarihinde düzenlenen Dünya Kalp Günü ve Dünya İnme Günü, kalp sağlığı ile ilgili bilgilendirmeler yapmak ve kalp hastalıklarıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla 2000 yılından beri düzenlenmektedir. Etkinlikler kapsamında düzenlenen toplantı ve oturumlar dışında düzenlenen birtakım etkinliklerle de farkındalık yaratmak üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

Düzenlenen etkinlikler kapsamında, hareketin teşvik edilmesi, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, sigaranın zararları ve kalp değerlerinin düzenli takip edilmesine yönelik teşvik çalışmaları yapılmaktadır.

Türk Kardiyoloji Derneğinin de aktif destek verdiği etkinliklere çeşitli sivil toplum kuruluşları, resmi ve özel sağlık kuruluşları da katılım göstermektedir.

Bu vesileyle biz de sizlere kalp sağlığınızı korumak amaçlı yapabileceğiniz şeyleri sıralamak istiyoruz.

Düzenli Egzersiz Yapın

Kalp sağlığını korumanın birinci kuralı, durağan bir hayattan uzaklaşmaktır. Yapacağınız düşük tempolu egzersizlerin dahi kalp ve damar sağlığınız açısından sizlere geri dönüşü fazlasıyla olacaktır. Metabolizmanın hızlandırılması ve işler halde tutulması için, egzersizlerin önemi büyüktür. Ağır sporlar yerine, düşük efor gerektiren düz koşular, kültür fizik hareketleri her yaştan insan için, geçerli birer egzersizdir. Ağır efor gerektiren sporlar, kalbe fazla yük bindirebileceği için herkes tarafından yapılamayabilir. Bisiklet binmek, kır yürüyüşleri gibi etkinlikler yine yaygınlaştırılmaya çalışılan aktiviteler arasındadır.

Beslenmeye Dikkat

Sağlıklı beslenmenin, vücudun ihtiyacı olan temel şey olduğunu unutmayın. Günde 5 gramdan fazla tuz tüketimini önermeyen uzmanlar, bol sebze ve meyvenin mutfağınızda geniş yer bulması gerektiğini vurgulamaktadır. Şekerden ve diğer karbonhidrat kaynaklarından mümkün olduğunca uzak durun. Bol su tüketin.

Sigarayı Bırakın

Sigarayla mücadele, artık toplumun geniş kesimlerince desteklenen bir hal almış bulunmaktadır. Resmi kanallarla da denetlenen bir çok mekanda sigara içme yasakları bu kapsamda caydırıcılığı olan etkinliklerdir. Ancak, insanların bilinçlendirilmesi ve sigaranın zararlarına yönelik görsel ve yazılı basında sık sık yer verilmesi gerekmektedir. Sigara, içerdiği sayısız kimyasalla hem kansere davetiye çıkaran, hem damar yapısını bozan, hem de damar tıkanıklığına ve buna bağlı inmelere, kalp krizine neden olabilen kötü bir alışkanlıktır. Günümüzde sigarayı bırakmak için destek tedavileri de mevcuttur.

Kilo Kontrolü

Obezite, kalp sağlığını olumsuz etkileyen diğer faktörlerdendir. Gelişmiş ülkelerin tamamında obezite toplum sağlığını tehdit eder hale gelmiştir. Endüstriyel yaşamın dayattığı hayat koşulları, sağlıksız beslenmeye ve dolayısıyla obeziteye zemin hazırlamaktadır. Kilonuzu kontrol altında tutmak için, yine sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz gerekir. Yüksek kalorili, hazır yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Obezite hastası iseniz, yapılabilecek başarılı bir tüp mide ameliyatı ile, hem kilolarınızdan kurtulabilir, hem de kalbinize binen yükü hafifletebilirsiniz.

Kan Değerlerinizi Ölçtürün

Her yıl yaptıracağınız kan tetkikleri ile, kandaki yağ oranlarına, kalp ve karaciğer enzimlerinize baktırabilirsiniz. Ayrıca varsa, hormonal hastalıklarınızla ilgili kontrollerinizi de yaptırmanız gerekir. Özellikle şeker hastalarının ve yüksek tansiyon hastalarının yılda en az bir kez doktor kontrolünden geçmeleri önerilir. Ayrıca, aile öyküsünde kalp ve damar hastalıkları ile ilgili rahatsızlığı olanlar varsa, mutlaka her yıl kalp taramalarınızı yaptırınız.

Kalbinizden güzel şeyler geçsin. Kalbiniz hep sağlıkla atsın.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.