Emzirmek ve Anne Sütü Mucize Niteliğinde!

EMZİRMEK VE ANNE SÜTÜ MUCİZE NİTELİĞİNDE!

 Sütünü arttıracak doğru besinlerle hem bebeğini besle hem de bedenini koruyarak kilo ver!

 Emzirmede salgılanan süt, annenin aldığı besinlerin bir ürünüdür. Emzirmede amaç, annenin kendi bedeninin ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra, bebeğin de ideal büyüme ve gelişmesinin sağlanabilmesidir.

Emziklilik döneminde annenin beslenme kalitesi sütün içeriğini yani kalitesini belirlerken, aldığı sıvı miktarı ise sütün miktarını belirler. Beslenmenin yanı sıra doğru emzirme teknikleri, stres kaynaklarından olabildiğince uzaklaşmak ve anne-bebeğin tensel olarak sürekli olarak iç içe olması sütün niteliği belirleyen diğer önemli bileşenlerdir.

Kahvaltısız güne başlama!

Gece sık sık emzirerek geçirdiğin uykusuz saatler kahvaltısız olarak güne başlamana sebep olmasın! Yeterli bir kahvaltıyla başlayacağın günde iştah kontrolünü rahatlıkla sağlayacak, kaliteli protein kaynaklarına da yer vereceğin kahvaltınla süt miktarını da arttıracaksın.

En kaliteli protein kaynağı yumurta, kahvaltının baş tacı olsun!

Yumurta kaliteli protein içeriğiyle sütünü arttırırken bebeğinin beyin gelişimine destekte de bulunur. Çırparak veya fazlasıyla kaynatarak protein kaybına sebep olmayacağın yumurtanın en ideal pişirilme yöntemi; rafadan, orta pişmiş haşlanmış yumurta veya sahanda yumurtadır. Mevsiminde sebzelerle pişireceğin menemen de ideal tüketim şekli olabilir.

Kalsiyum içeren protein kaynaklarıyla kilo verirken sütünü de arttır!

Yağı azaltılmış süt ve süt ürünleriyle alacağın kalsiyum, yağ kaybını desteklerken sütünün kalitesini de arttırır. Ara veya ana öğünlerinde yer vereceğin süt,yoğurt,ayran gibi süt ürünlerini günde 3-4 porsiyon (bardak/kase) miktarında tüketmelisin.

Probiyotik yoğurdunu evde hazırla!


Probiyotikler, her bireyin günlük olarak alması gereken bileşenlerdendir. Probiyotik destekli ürünler kullanabileceği gibi, tablet veya toz şeklinde satılan probiyotik takviyeler de kullanılabilinir.
Evde mayalanan yoğurdun probiyotik tozlar veya probiyotik yoğurtlarla mayalanması süt kalitenizi arttırırken, bağırsaklarınızın çalışmasına da katkıda bulunacaktır.

Mevsim sebze ve meyvelerinden vazgeçme!

Antioksidan kaynağı olmaları sebebiyle her mevsim sofralarımızdan eksik etmememiz gereken bu grup, annenin dengeli beslenmesinde de önemli bir bileşen.

Özellikle yeşil yapraklı sebzeler anne sütünü arttırırken, lahanagiller (lahana, brokoli, karnabahar) gaz yapıcı özelliğiyle bazı annelere rahatsızlık verebilir.

Kuru veya taze şekilde tüketilen meyvelerden özellikle hurma ve incir sütü arttırken, kabukları ile tüketilebilecek meyveler bağırsakların çalışmasını da destekler. Yalnız dikkat! Süt arttırıyor düşüncesiyle meyvelerin ihtiyaç gözetmeksizin sınırsız tüketimi annenin yağ depolarının artmasına sebep olur.

Bulgur, sütü arttırır!

Tahıl grubundan tam buğday veya çavdar ekmeklerinin, bulgurun, tam buğday makarnaların tüketimi bedenin birinci enerji kaynakları olmaları ve iştah kontrolünün sağlanması açısından son derece önemlidir. Bu grubun kültürümüzün asırlardır süregelen vazgeçilmezi olduğu ve hemen hemen her ailenin sofrasında oldukları da unutulmamalıdır.

Süt arttırıcı özelliği bilinen bulguru anneler çorbalarda, yemeklerde, salatalarda rahatlıkla kullanabilirler.

Çaylardan papatya ve rezene!

Olası gaz problemleri ve kaliteli bir uyku için rezene ve papatya çayları günde 1 fincan tüketilebilir. Bunun dışında çay ve kahve gibi içecekler süt verimini azaltır.

En az 3 litre su!

Sütün miktarını arttıran başlıca faktör su! Günde en az 3 litre saf su içilmelidir. Sıvı ve mineral alımına destekte bulunması açısından günde 2 şişe maden suyu da tüketilebilir.

Herkes için her daim egzersiz şart!

Stressiz huzurlu bir ruh hali süt miktarını doğrudan etkilediği için bu durumda da egzersizin mutlu edici özelliğinden yararlanmalı ve her gün 30-45 dakika arası orta tempolu bir egzersiz yapılmalıdır.

Kaçamaklar tabiî ki olacak!

Ruh halinin de süt miktarını etkilediğini düşünürsek; miktarı ve sıklığına dikkat ederek tabiî ki kaçamaklar da olacak .

Özetle; annenin beslenmesi hem sütün miktarını hem de bebeğin sağlığını etkiler. Bu keyifli ve eşsiz dönemin sağlıklı, keyifle geçirilebilmesi için anne ve babanın beslenme konusunda bilinçlenmesi şarttır. Tüm annelere keyifli bir emziklilik dönemi dilerim.

Sağlıklı günler.

 

Dyt. Serra ARSLAN

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Serra Arslan, isteyerek tercih ettiği Beslenme ve Diyetetik bölümünü Florance Nightingale hastanelerinin okulu olan İstanbul Bilim üniversitesinde 2012 yılında bölüm birinciliğiyle tamamlayarak diyetisyen oldu. 2012 Eylül ayında başladığı Medicalpark Bahçelievler hastanesinde klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak halen görev yapmaktadır. Hastane bünyesinde yer alan birçok uzmanlık alanında hekimlerle birlikte hastaların beslenmesini düzenlemektedir. Görev aldığı klinik servisler ; • Erişkin Yoğun Bakım – Enteral ve Parenteral Beslenme • Kadın - Doğum Servisi – Gebe ve Emzikli Beslenmesi • Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu – Kemik iliği transplantasyonunda beslenme tedavisi • Genel Cerrahi Servisi – Sindirim Sistemi Hastalıklarında Operasyon Sonrası Beslenme • Obezite Cerrahisi – Cerrahi Öncesi ve Sonrası Diyet Danışmanlığı • Kardiyoloji Servisi – Kalp Hastalıklarında ve Operasyonlarında Beslenme Tedavisi Klinik görevlerinin yanı sıra poliklinikte ; Obezite, diyabet, hipertansiyon,kalp hastalıkları, tiroid hastalıkları (hashimato, guatr, hipertiroidi, hipotiroidi), polikistik over sendromu, mide - bağırsak hastalıkları (Reflü, gastrit, laktoz intoleransı, çölyak vb., kabızlık, ülseratif kolit vb.), gebe-emzikli-çocuk beslenmesi, çocukluk ve adolesan obezitesi gibi alanlarda görev yapmaktadır. İş hayatının yanı sıra eğitimini Okan Üniversitesinde doktora yaparak sürdürmekte ve mesleki anlamda seminer ve kongrelere katılmaktadır. Ayrıca sağlıklı beslenme konusunda halkın bilinçlendirilmesi amacıyla yazılı ve görsel basında çalışmalarını sürdürmekte, kurumsal firmalarda ve okullarda söyleşi ve eğitimlere katılmaktadır.Gelecekten beklentisi, mesleki hedefleri, diyete bakış açısı ve hayatındaki beslenme tutumuyla #beyondiet (diyet ötesi) felsefesini benimsemiş bir diyetisyen olarak diyet ve beslenmeye dair birçok konuya farklı bir pencereden bakarak yazılarını her Cuma siz değerli okuyucularıyla buluşturacaktır.

Yorumlar kapatıldı.