İdrar yolu enfeksiyonu 2

İdrar yolu enfeksiyonu konumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları

Kadınlarda sık sık tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları oluşur. Genç kadınların yaklaşık %20lik bir kısmında tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu söz konusudur. Yılda 4-5 kez tekrar edebilen idrar yolu enfeksiyonu genç kadınlar için kaçınılmaz bir durumdur.

Erkeklerde bu olasılık, kadınlara oranla daha düşük seviyelerdedir. Ancak fonksiyonel hastalıkları bulunan veya diyabet hastalığı olan erkek hastalarda tekrar edebilen idrar yolu enfeksiyonlarına rastlanır.

Gebelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu

Hamile kadınlarda, idrar yolu enfeksiyonu görülme sıklığı, diğer kadınlara oranla 4-5 kat artar. Anatomik değişikliklere bağlı olarak, bakterilerin idrar yollarına ulaşımı kolaylaşmaktadır. Hormonal değişiklikler de bu tablonun oluşmasında etkilidir. Ancak özellikle idrar yolu pozisyonunun değişmesine bağlı olarak, üreterlere hatta böbreklere kadar bakteri enfeksiyonları görülebilmektedir. Bu nedenle, gebeliğin her üç aylık periyodunda, gebelerin idrar tetkikleri izlenmelidir.

(İYE) ciddi bir tablo mudur?

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle ciddi bir tablo oluşturmaz. Ancak, böbreklere kadar etki edebilen ve böbrek enfeksiyonlarına yol açabilen tablolar da gelişebilmektedir. Böbrek fonksiyonlarının bozulmasına ve yüksek tansiyona bağlı olarak oluşan fonksiyon yitimlerinde tekrarlayan böbrek enfeksiyonları görülebilir. Bu durumda kalıcı böbrek hasarları oluşabilmektedir. Hatta kimi zaman, böbreklerde oluşan hasara bağlı olarak, bakterilerin kana geçmesi sözkonusudur. Bu tablo hayatı tehdit eden, septisemi (kan zehirlenmesi) tablosunun gelişmesine yol açabilir.

(İYE) Enfeksiyon belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu, yaşa ve cinsiyete göre değişen belirtilere sahiptir. Genç kadınlarda ortaya çıkma şekli farklı iken, ileri yaşlarda başka biçimde belirti verebilmektedir. Kateter kaynaklı enfeksiyonların da belirtileri kendine özgüdür.

Sık idrara çıkma isteği, idrar yaparken yanma, acıma hissi sık rastlanan belirtilerdendir. Yaşlı kadınlarda ve erkeklerde, karın ağrısı ve kas ağrıları şeklinde de görülebilmektedir. İdrarda kötü koku ve kanlı idrar da enfeksiyona işaret eden belirtiler arasındadır. İdrar yolu enfeksiyonlarında yüksek ateş, enfeksiyonun böbreklere veya prostat dokusuna nüfuz ettiği manasını taşır. Böbrekleri etkileyen enfeksiyonlarda ayrıca, bulantı, kusma ve arka yan ağrıları görülebilmektedir.

Sonraki yazıda idrar yolu nasıl teşhis edilir?

Devam edecek.

 

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.