İktidarsızlık nedenleri ve çözüm yolları

İktidarsızlık nedir?

İktidarsızlık, ereksiyon veya boşalma yeteneğini etkileyen bir tablodur. Tıpta erektil disfonksiyon (ED) olarak adlandırılır. İktidarsızlık nedenleri ve  ortaya çıkış sebebi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak ağırlıklı olarak tedavi edilebilen bir durumdur.

İktidarsızlığın ortaya çıkmasına katkıda bulunan bazı sebepler vardır. Bunlar fiziksel bozukluklar olabileceği gibi duygudurum bozukluklarından da kaynaklanabilmektedir. Ayrıca ileri yaşlarda iktidarsızlık görülme riski artmaktadır.

Cinsel yaşam deneyimlerinde yaşanan bu tip olumsuzluklar, kişide ek stres ve depresyona yol açabilir. Bu aynı zamanda kişinin öz saygısının düşük olmasıyla da ilgili bir durumdan kaynaklanabilmektedir.

İktidarsızlık Nedenleri

İlişkili olabileceği birtakım nedenler ve hastalıklar da vardır. Bunları 5 ana maddede toplayacak olursak, konu hakkında oldukça mesafe katetmiş olacağız.

 1. Endokrin Hastalıklar

Vücudumuzun endokrin sistemi, hormonların düzenlenmesinden sorumlu bir sistemdir. Cinsel işlevlerin düzenlenmesi, ruh hali, beslenme ihtiyaçları, organların doğru çalışması gibi fazlaca sayıda fonksiyona sahiptir.

Diyabet, yani şeker hastalığı iktidarsızlığın sebeplerinden biri olabilir. Özellikle kronik şeker hastalığı olanlarda görülme ihtimali yüksektir. Şeker hastalığının önemli yan etkilerinden biri sinir hasarıdır. Penisin his düzeyi etkilenebilir. Ayrıca yine şeker hastalığının yan etkisi olarak kan akışının bozulması ve hormonal dengenin bozulması da sözkonusu olabilmektedir. Tüm bu faktörler, iktidarsızlık için geçerli birer nedendir.

 1. Beyin ve Sinir Hastalıkları

Sinir sisteminin çeşitli hastalıkları da iktidarsızlığa yol açabilmektedir. Sinir koşulları üreme sistemi ile olan iletişimi kesintiye uğratabilir. Bu da ereksiyon fonksiyonlarında bozulmalara neden olur.

Nörolojik bozukluklar olarak bakacak olursak, aşağıdaki hastalıkları etken olarak sayabiliriz.

 • Alzheimer Hastalığı
 • Parkinson Hastalığı
 • Multipl Skleroz
 • Kalk Krizi
 • Temporal Lob Epilepsisi
 • Beyin Omurilik Tümörleri

Başlıca beyin ve sinir hastalıklarını sıraladığımız bu hastalıkların yanında, prostat bezi ameliyatları da iktidarsızlığa neden olabilir. Bu da ameliyat esnasında yaşanabilecek olası sinir harabiyetinden veya hasarından meydana gelmektedir.

Uzun mesafe bisiklet sürücülerinde de geçici iktidarsızlıklar görülebilir. Bunun ana nedeni genital bölgede artan basıncın sinirleri sıkıştırması şeklinde özetlenebilir.

 1. Kullanılan İlaçlar

Hastalıkların yanı sıra, kullanılan birtakım ilaçlar da iktidarsızlığa neden olabilir. Ancak doktorunuzun izni olmaksızın, ilaçlarınızı kesmemeli ve eğer bu sorunu yaşıyorsanız, doktorunuzdan öneri istemelisiniz.

Prostat ilaçlarının bir kısmı, bazı kalp ilaçları, kolesterol düzenleyiciler, kanser ve kemoterapi ilaçları, antidepresanlardan bir kısmı, uyarıcı veya uyuşturucu maddeler, idrar söktürücü kimi ilaçlar, sentetik hormonlar ve selektif serotonin geri alım inhibitörleri iktidarsızlığa neden olabilir. Ancak, etkileri gözlendiğinde doktorunuzun tedavi yaklaşımlarını yeniden düzenleme şansı olabilir. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 1. Kalp İlişkili Koşullar

Kalbin olası hastalıkları da iktidarsızlık nedenleri arasındadır. Sonuçta penise yeterli miktarda kan pompalanamazsa sağlıklı bir ereksiyondan bahsedilemez.

Aynı zamanda, damar sertliği dediğimiz ateroskleroz da dolaşımı etkileyen bir faktördür. Dolaylı olarak iktidarsızlık sebebi olabilir. Yüksek kan basıncının ve kolesterol yüksekliğinin de iktidarsızlık için risk faktörleri olduğu düşünülmektedir.

 1. Yaşam Tarzı ve Duygudurum Bozuklukları

Duygusal bozukluklar da ereksiyon yeteneğini etkiler. Duygusal tepkileri zayıf kişilerde iktidarsızlığın görülme sıklığı fazladır. Depresyon ve anksiyete iktidarsızlık için artan oranda risk faktörlerindendir. Üzüntü, stres ve çaresizlik hissi depresyon ilişkili iktidarsızlık nedenlerindendir. Ayrıca beden yorgunluğu da unutulmaması gereken bir etkendir.

Bununla birlikte, geçmişte yaşanan kötü bir tecrübenin de kişinin kendine olan güvenini sarsabileceği unutulmamalıdır. Örneğin geçmişte bir dönem yaşadığı ereksiyon sorunlarının devam edeceği korkusu da başlı başına bir neden olarak karşımıza çıkabilir.

Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ve sigara bağımlılığında da iktidarsızlıktan bahsetmek mümkündür. Nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi yaklaşımları sergilenmelidir.

İktidarsızlıkta Tedavi

Günümüzde iktidarsızlık tedavileri, reçeteli ilaçlarla olabileceği alternatif birtakım yöntemler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile de mümkün olabilmektedir. Ayrıca iktidarsızlık tedavisine yönelik birtakım cerrahi müdahaleler de günümüzde kullanılan yöntemler arasındadır.

Testesteron replasmanı ve birtakım kan damarı ameliyatları yapılabileceği gibi psikolojik danışma hizmetleri ile de tedaviye destek olmak mümkündür. Tamamı doktor kontrolünde olması gereken bu süreçlerin dışında alternatifler de mevcuttur.

Doğal çözümler

Akupunktur, Jinseng, nar suyu gibi ilaç dışı yöntemleri denenebilecek doğal çözümler arasında sayılabilir. Ancak yöntemlerin bilimsel metodolojisi halen ispata muhtaçtır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Kişinin yaşamında olagelen ani duygu durum değişikliklerinin tespit edilmesi ve kişinin bu yönde desteklenmesi, tedavinin gözetilecek ilk şarttlarındandır. Ayrıca yaşam tarzı değişiklikleri de etkili birer araçtır. Belli başlı yaşam tarzı değişiklikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sigara içmeme veya azaltma
 • İlişkide iletişimi kuvvetlendirme
 • Anksiyeteyi azaltma
 • Egzersiz yapma
 • Sağlıklı bir diyet uygulama
 • Düzenli ve yeterli uyku

 

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.