Kalp krizi anında ne yapmak gerekir?

“Kalp krizi anında ne yapmak gerekir?” sorusu hayatımızda birkaç kez de olsa aklımıza gelen bir sorudur. Bu sorunun cevabını yine hikayeleştirerek sizlere aktarmaya çalışacağız. Yazdığımız senaryoda size hayat kurtarıcı rolü veriyorum.

Kalbimiz hayatımız boyunca çok büyük enerji ihtiyacıyla çalışan bir organımız. Sürekli çalışma halinde olduğu için ve yorulmaması gerektiği için ihtiyacı olan kana sürekli gereksinim duymakta. Bu kan kalbimize gerekli oksijen ve besini sağlarken yine aynı kan kalbimizde oluşan atık maddeleri de kalbimizden uzaklaştırmak zorundadır. Eğer bu dolaşım bozulursa kalbimizin hücreleri hemen ölmeye başlayacaktır. Ölen her kalp hücresi hastayı hayattan koparan bir etken olacaktır. Bu nedenle aslında yapılması gereken kalp krizi oluşmadan bu durumu engellemektir. Fakat bu her zaman mümkün olmuyor.

Hepimiz yaşamımızın bir yerinde kalp krizi geçiren bir insanla karşılaştık veya karşılaşacağız. O zaman  bu hastaların içinde bulundukları durumda nasıl bir 24 saatleri olacak? Hadi gelin televizyonların ölümünü saniye saniye verdikleri bir adamı hep beraber kurtaralım.

Kalp krizi geçiren hastayla ilk karşılaşma

 Bankada fatura ödemek için bekleyen bir beyefendi aniden yere düşüyor ve banka içerisinde bir panik başlıyor. Hastalanan adam o anda bilincini kaybetti, hırıltılı bir soluk sesi çıkartmaya başladı. Hastanın yüzü sanki boğuluyor gibi morarmaya başladı. Bankada yanında bulunan hiç kimseden bu hastanın kalp krizi geçirdiğini fark etmesini beklememiz mümkün değil. Peki nasıl yardım edecekler?

Önemli bir kurtarıcı adım: Yardım çağırın.!!

Yere düşen bu adamın arkasında sıra bekleyen bir başka kişi bir anda cep telefonunu çıkarttı ve 112’yi aradı. Karşıdaki görevliye şunları söylemeye başladı. A bankası Bakırköy şubesinde bir erkek aniden yere düştü ve nefes alamıyor. Banka yeni caminin olduğu sokakta Atatürk ilkokulunun yanında. Ve telefonu kapattı. Bu hamle bile hastayı %20 ihtimal ile hayatta kalmasına yardımcı olacak. Ama bizim ihtiyacımız daha fazla yüzdeler. Telefonu kapatan şahıs bir anda öne doğru atılarak hastaya kalp masajı yapmaya başladı. Herkes hayretler içerisinde bu insanı izliyor. Avuç içlerini birleştirdi. Hastanın iman tahtasının üzerine koydu ve kolunu hiç kırmadan dik bir şekilde göğsüne bastırıyor. Hiç durmadan dakikada 60-70 defa olacak şekilde sayarak masaj yapıyor. Çevreden getirilen soğan, sarımsak, sigara gibi şeyler hiç umrunda bile değil sürekli kalp masajı yapıyor. Tam 10 dakika geçti ambulans hala gelemedi. Durmak yok masaj yapmaya devam ediyor. Tam 20 dakika oldu derken içeriye elinde bir çanta ve bir makine ile 112 çalışanları girdi.

İlkyardım sonrası uzmanlara yer açın

Sağlık ekibi kalp masajını devraldılar. Bir tanesi adamın ağzına bir boru yerleştirdi ve pompa gibi bir şeyle hava vermeye başladı. Bir diğeri kalp masajına devam ederken bir diğeri de filmlerde gördüğümüz o aletin kaşıklarına jel sıktı ve hastanın üzerine koydu. Şimdi makinenin ekranına ekranına bakıyorlar. Sonra hastadan uzaklaşın dedi ve hastaya şok vermeye başladı. Bir defa olmadı iki olmadı üç. Ekrana baktılar masaj yapmaya devam ediyorlar. 1 dakika daha masajdan sonra tekrar şok cihazını çalıştırdılar. Tekrar tekrar tekrar derken ekranda kalp atışlarının izini gördüler. Hastayı hemen sedyeye geçirerek makinenin ekranından izleme devam ediyorlar ve hastayı ambulansa aldılar. İlaçlar serumlar organize bir iş tüm hızıyla devam ediyor. Hastanın kalbi hastaneye kadar birkaç sefer daha durdu. Ambulansın içerisinde kalp masajı ve şok ile tekrar çalıştırıldı.

Hastaneye verilen bilgi ile acil servis hastayı karşıladığı gibi anjio laboratuarına alındı. Damarların hepsinin tıkalı olduğu görüldü hemen gereken işlem yapıldı ve kalbin belli bir bölgesine en azından kan gönderilmeye başlandı. Acil olarak hazırlanan ameliyathaneye alınan hastaya 4 damar koroner bypass yapıldı. Hasta şimdi yoğun bakımda ve 24 saattir takip ediliyor. Yavaş yavaş gözlerini oynatmaya başladı ve sonunda kendisine geldi. Yaklaşık 10 gün hastanede kalan hastamızı artık evine göndereceğiz. 10 yaşındaki kızı elinden tutuyor ve evlerinin yolunu tutuyorlar.

Televizyonlarda seyrettiğimiz maalesef hayatını kaybeden adamın başına bunlar gelseydi şimdi evine gidiyor olacaktı. Peki bu hikayenin bu şekilde bitmesinde en büyük katkısı olan kim sizce? 112 ekibi, hastanedeki doktorlar. Hayır tabi ki. Bu hikayede mutlu sona sebep olan sizsiniz. Siz 112’ye haber verip onlar gelene kadar masaj yapmasaydınız, bu hasta çok büyük bir ihtimalle ölmüş olacaktı.

İlkyardım eğitimi alın..!!

Yapmamız gereken tek şey. Kalp masajı nasıl yapılır ne zaman yapılır öğrenmek. Çok zor değil birçok organizasyon bu eğitimi veriyor. Unutmamak gerekir ki bir gün yerde bu masaja ihtiyacı olan siz veya sizin bu becerinize ihtiyacı olan biz olabiliriz. Sağlıkla kalın.

Opr.Dr.Özgür KOCAMAZ
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
http://drkocamaz.com

 

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Op. Dr. Özgür Kocamaz Kalp Damar Cerrahı-İstanbul 1976 yılında Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğretimini İzmir’de tamamladıktan sonra 1993 yılında tıp eğitimine başladı. 2000 yılında Acil kalp ve damar yaralanmaları üzerine çalışmalar yaptıktan sonra 2004 yılında İstanbul Kartal Koşuyolu Kalp Hastanesinde göreve başladı. 2011 yılına kadar 4000 üzerinde açık kalp ameliyatları 150 üzerinde konjenital kalp ameliyatına ve 2000 üzerinde perifer arter hastalıklarına bağlı ameliyatlarda bulundu. 2008 yılında Hollanda Maastrich’te ameliyatsız torakal ve abdominal aort anevrizmalarının ameliyatsız tedavisi üzerine çalışma gruplarında yer aldı. 2009 yılında Barselona’da bu konudaki çalışmaları Endologics damar ürünleri üzerine yaptığı çalışmalarla devam ettirdi. İstanbul Kartal Koşuyolu Kalp hastanesinde aort kapak korunarak yapılan anevrizma ve aort kök cerrahisi üzerine 500 hasta gruplu çalışmalar yaptı. İskemik kalp hastalıkları cerrahisi, aort ve mitral kapak cerrahisi, boyun damarlarının kireçlenme hastalığı ve beyin damar hastalığı nedeniyle oluşan felçler konusuna yönelik birçok ameliyat gerçekleştiren hekimimiz, 2011 yılında Sinop Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde sorumlu hekim olarak ameliyatlarına devam etti. Ulusal ve uluslar arası dergilerde birçok çalışması mevcut olan hekimimiz 2013 yılından beri Türkiye’de çeşitli özel kliniklerde ve Azerbaycan’da Baku Medical Plaza Kalp Hastalıkları Hastanesinde açık kalp ameliyatlarını gerçekleştirmektedir. Doktorun kişisel web sayfası ve sosyal ağlardaki sayfalarında güncel tedavi yöntemlerini bilginize sunmakta ve çeşitli konularda olan hasta sorularını özenle cevaplamaya çalışmaktadır.

Yorumlar kapatıldı.