Kalp Sağlığınız İçin Egzersiz

Kalbimiz bir kastır. Uzun bir ömür için sağlıklı bir kalbe ihtiyaç duyarız. Sağlıklı bir kalp için ise düzenli egzersiz yapmak gerekir. Kalp sağlığınız için egzersiz olmazsa olmazlardandır. Bunun için bir atlet olmanız gerekmiyor. Günde 30 dakikanızı ayırarak, büyük bir fark yaratabilirsiniz.

İşe yarayıp yaramadığını başladıktan kısa bir süre sonra fark edebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda, kalp hastalığının egzersiz yapmayanlarda, yapanlara oranla iki katı fazla olduğu tespit edilmiştir.

Düzenli egzersiz yaparak;

  • Kalori yakabilir
  • Kan basıncınızı düzenleyebilir
  • Kötü kolesterolü düşürebilir (LDL)
  • İyi kolesterolü yükseltebilirsiniz. (HDL)

Egzersize nasıl başlamalısınız?

Egzersiz kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kendinize uygun egzersizleri yapmanız ve bünyenizi zorlayacak egzersizlerden kaçınmalısınız.

Eğer eğitmen eşliğinde egzersiz yapabilme şansınız varsa, size uygun bir program zaten uygulanacaktır. Ancak herkesin eğitmene erişme imkânı olmadığından size rehberlik edecek yazımızı okumalısınız.

Sistemik bir hastalığınız varsa, planladığınız egzersizleri yapmaya başlamadan önce, doktorunuzdan onay almayı unutmayınız.

Egzersiz Türleri

Aerobik Egzersizleri (Kardiyo) : Düz koşu, tempolu koşu ve bisiklet aerobik egzersizlerindendir. Başlarken tempoyu düşük tutmak ve gün geçtikçe tempoyu artırmak önerilmektedir. Güçlü eklemlere sahip olmayanların alternatif olarak yürüyüş veya yüzme aktivitesi yapmaları gerekir.

Esneme Hareketleri: Kaslarınızı germek, haftada birkaç kez de olsa germe hareketleri yapmak oldukça yarar sağlayacaktır. Esneme hareketlerini yaparken ısınmış olmaya özen gösterin. Mümkünse egzersiz bitiminde germe hareketleri yapabilirsiniz. Esneme hareketlerinde kasların acımamasına dikkat edin.

Güç çalışması: Ağırlık kaldırarak veya kendi vücut ağırlığınızı kullanarak bu çalışmaları yapabilirsiniz. Ağırlık veya esneme bantları size yardımcı olabilir.

Egzersiz Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Başlarken, haftanın 5 günü en az 30 dakika ile başlayabilirsiniz. Gün geçtikçe vücut egzersize alışacak ve yavaş yavaş egzersiz zamanını uzatabileceksiniz. Asla aklınızdan çıkarmamanız gereken önemli bir konu ise; egzersize başlarken ve egzersiz bitimine yakın tempoyu düşük tutmanızdır. Böylelikle vücudun yavaş yavaş ısınması ve soğuması sağlanabilmektedir.

Uyarılar, Önlemler

Doktorunuzun izin vermediği hiçbir egzersizi yapmamalısınız. Egzersiz yaparken vücudunuzu dinlemeniz ve zorlandığınız anda devam ettirmemeniz gerekir.

Göğüs ağrısı veya sıkışma, nefes darlığı gibi durumlar acil tıbbi yardım gerektiren durumlar olabilir.

Egzersizde yeniyseniz, başlangıçta ilk birkaç gün kaslarınızda ağrılar hissetmeniz normaldir. Bu durum önemli bir durum değildir. Egzersizlerinizi aksatmadan devam ettirebilirsiniz. Egzersizlere devam ettikçe bu durumun ortadan kalktığını ve zaman içerisinde daha zinde hissettiğinizi göreceksiniz.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.