Kışın Cilt Bakımı

Kışın cilt bakımı önemli bir konu. Kış aylarının gelmesi ile birlikte cildimizin bakım ihtiyacı arttı. Soğuk, rüzgar ve ısı değişimleri cildi olumsuz etkileyen dış etkenlerdir.  Bu dış etkilerle birlikte ciltte daha fazla kuruma ortaya çıkmakta ve bunun  sonucunda  kaşıntı, kızarıklık ve pullanma ortaya çıkabilmektedir.

Peki   kış aylarında cildimiz için neler yapmalıyız?

Daha sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için kışın nemlendirme çok önemlidir. Cilt tipimize uygun, her vücut bölgesi için ayrı nemlendirici krem kullanımı gerekir.

Duş alırken yine cildimize uygun yıkama jelleri kullanılması gerekir.

Yüz için haftalık ev nemlendirici maskeler, eğer izlerimiz ve lekelerimiz varsa evde kullanıma uygun peeling ürünleri kullanmak gerekir.

Eller soğuk havada en çok etkilenen bölgelerdir. Ellerimizi koruma amaçlı, soğuk havalarda dışarı çıkarken mutlaka deri eldiven tercih edilmelidir.  El yıkama sabunları nemlendiricili, aloe veralı vb olmalıdır. En önemlisi, ellerin uygun bir nemlendirici krem ile sık sık nemlendirilmesidir.

Ayaklarımız kışın çok uzun süre kalın ve kapalı ayakkabı içinde kalmaktadır. Buna bağlı olarak ayakta nasırlar, topuklarda çatlaklar ve kalınlaşmalar oluşabilmektedir. Bunu önlemek için ayak yapımıza uygun ayakkabı tercih etmeli, günlük olarak ayak topuklarına uygun bakım kremi kullanmalıyız.

Bir günlük yüz bakımı nasıl olmalıdır?

  • Öncelikle uyandığımız zaman cilt tipimize uygun temizleyici ile cilt temizlenmelidir.
  • Sonrasında yine cildimize uygun nemlendirici krem sürülmeli ve güneş kremi sürülerek makyaj yapılmalıdır. Makyaj malzemesi olarak mineral makyaj malzemesi kullanılmalıdır.
  • Akşam yine cilt tipimize uygun bir tonik ile cilt temizlendikten sonra yıkama yapılmalıdır.
  • Yaşımıza ve cildimize uygun nemledirici krem, C vitamini içeren kremler  vb  sürülmelidir.
  • Doktorunuzun önerdiği ekstra tedavi kremleri var ise önerilen şekilde kullanılmalıdır.

Yüzümüzde yazdan kalma güneş lekeleri, akne izleri vb varsa kış ayı bunun için en uygun mevsimdir. Oluşan bu lekeler için, peeling, fraksiyonel lazer, dermaroller vb. işlemler kışın rahatlıkla yapılabilmektedir.

Ayrıca yine yaşımız ilerledikçe, daha sağlıklı ve parlak ciltlere kavuşmak için kış aylarında fraksiyonel  lazer,  peeling (kimyasal soyma),  radyofrekans  gibi  işlemler yapılması uygundur.

Dr.Canan ÖZTÜRK

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.