Kızamık

Kızamık diğer adıyla Rubeola; Morbilli virüsünün yol açtığı bir enfeksiyon hastalığıdır. Genellikle çocuklarda görülür. Ancak; hastalığı hiç geçirmemiş yetişkin insanlarda da gelişebilmektedir. Damlacık yoluyla bulaşan, büyük viral salgınlar yapabilen bir hastalıktır. Günümüzde uygulanan aşı programlarıyla hastalığın görülme sıklığı azalmıştır. Ancak zaman zaman vakalar bildirilmektedir. Tamamen ortadan kaldırılamamıştır.

Çocuk hastalıkları arasında sayılan Kızamık hastalığının, yetişkinlerde görülmemesinin nedeni daha önceden kızamık geçirilmesine bağlıdır. Vücut bir kez hastalığı atlatınca, hastalığa bağışıklık kazanır. Ki; aşı ile hedeflenen şey de temelde aynıdır. Aşının farkı; zayıflatılmış virüsün enjekte edilmesi, bu sayede de, vücudun hastalığa bağışıklık geliştirmesini sağlamasıdır.

Özellikle kış aylarında görülür. Yazları karşılaşmak olası değildir. Zira güneş ışığına dayanıksız bir yapısı vardır. Güneş alan bir yerde barınması güçtür.

Kızamık Bulaşma Yolları

Kızamık hastalığı damlacık yoluyla bulaşır. Hastanın öksürüğü veya bir şekilde tükürüğü ile havada bir süre asılı kalan virüs, aynı ortamı paylaşan diğer insanlara kolayca bulaşabilir. Kızamık aşısı olmayan, kızamık hastalığını geçirmeyen kişilerin, bu tip hastalardan uzak durması tavsiye edilir. Aksi takdirde hastalığın bulaşması an meselesidir. Ancak; hastanın yemek kabından, kaşık, çatal, bardak vs. bulaşma olmaz. Ortak kullanılan bu tip malzemelerin standart temizliği yeterlidir.

Kızamık Belirtileri

Enfeksiyon hastalıklarının tümünde olduğu gibi bu hastalıkta da ilk belirti yüksek ateştir. Başlangıçta grip, nezle tablosu gibi seyreder. Gözlerde ışığa duyarlılık ve kızarıklık oluşur. Bademciklerin şiştiği görülebilir. Öksürük de kızamığın belirtileri arasındadır. Görüldüğü üzere daha çok bir gribal enfeksiyon tablosunu çağrıştırır. Ancak en ayırıcı belirtisi; ağız içinde oluşan etrafı kızarık, beyaz veya gri renkte lekelerdir. İlk 3-4 gün boyunca görülen bu grip tablosunun ardından; ateş 40 derecelerden aşağıya doğru düşmeye başlar. Bununla birlikte, saçlı deriden başlayarak tüm vücuda yayılan deri döküntüleri görülür. 1 Hafta içerisinde ise tamamen kaybolur.

Kızamık Tehlikeleri

Kızamık; 3 aydan küçük çocuklar başta olmak üzere, hamile kadınlarda ve zatürre (pnomoni) ile birlikte ölümle sonuçlanabilen bir tablodur. Savunma mekanizmasının zayıflamasıyla birlikte, orta kulak iltihabı, bronşit, larenjit, menenjit gibi tablolara da yol açmaktadır.

Kızamık Tedavisi

Kızamık geçiren hasta bol proteinli diyetle beslenmelidir. Etten, yumurta ve sütten zengin diyet önerilir. Odası güneş gören, havadar bir yer olarak düzenlenmelidir. C ve A vitaminleri ile de destek tedavisi verilebilir. Ancak; spesifik bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. En etkili yol, aşı ile korunmaktır. Ki; 2 doz aşı ile ömür boyu bu hastalıktan korunmak mümkündür.

Sağlıklı günler.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.