Makatta Kanama

Rektal kanama (Makatta kanama, dışkıda kan görme) pek çok nedenle ortaya çıkabilen bir durumdur. Önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Bazen ise önemsiz bir sebepten kaynaklanır. Sebebin kesin olarak öğrenilebilmesi için, birtakım testlerin yapılması zorunludur. Dikkate alınmadıkları zaman, ileride çok daha sıkıntılı tablolar yaşanabilir. Belli başlı nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Ana hatlarıyla değindiğimiz rektal kanamalar, ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Lütfen ertelemeden bir doktora başvurunuz.

Beslenme ve dışkılama alışkanlıkları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Özellikle kabızlık sorunu çekenlerde sık görülür. Aşırı ıkınma sonucu anal bölgede çatlaklar meydana gelebilir. Bu durum aynı zamanda katı dışkılama esnasında da, sert dışkının mukozayı yırtması sonucu da gerçekleşebilir. Kabızlığın tedavi edilmesi, tuvalet alışkanlıklarının değiştirilmesi ve bol su tüketimi bu sorunun ortadan kaldırılmasında etkin tol oynar.Anal bölgede çatlaklar

Hemoroid

Hemoroid (Basur) yine anal bölgede meydana gelen bir damar hastalığıdır. Ikınmaya bağlı, rektumdaki kılcal damarlar zaman içerisinde varisleşir. Damar açısından zengin olan anal bölge damarların şişmesi sonucu, halk arasında meme olarak tarif edilen bir hal alır. Çoğu zaman ele gelen bir kabarıklık şeklindedir. Ancak iç hemoroid denilen bir türü de vardır. Bu durumda estetik açıdan bir değişiklik görülmeyebilir. Bu bölgede oluşan varisli damarlar, zaman zaman sızıntı şeklinde kanar. Temizlik esnasında ele veya peçeteye kan bulaşması sonucu farkedilir. Bu bazen bir leke şeklinde, bazen de rektumda biriken kanın boşalması ile yoğun olarak görülebilmektedir. Evresine göre değişmekle birlikte, tedavisinde ilaç ve cerrahi seçenekler mevcuttur.

Anjiodisplazi

Anjiodisplazi, sindirim sisteminin tamamında görülebilen, mukoza üzerinde oluşan kılcal damar topluluklarıdır. Yüzlerce kılcal damar bir öbek oluştururlar. Bu yapılar kanamaya meyilli damar yapılarıdır. Yine sol kolonda, rektumda bulunduklarında kırmızı renkte kanama ile kendilerini gösterebilirler. Kolonoskopi ile ulaşılabilen tüm kolon dokusunda, argon ile yakılarak veya farklı koterizasyon yöntemleri kullanılarak ortadan kaldırılabilen bir tablodur.

Kolon polipleri

Kolon polipleri, bağırsak duvarında oluşan değişik şekillerde görülebilen, istenmeyen et parçalarıdır. Bazen yassı bir yapıda görülen polipler, kimi zaman kabarık, tomurcuk biçimde de görülebilmektedir. Görünüm itibariyle birbirinden farklı olan polipler, yapı itibariyle de farklıdır. Kimi poliplerde, küçük mukozal değişiklikler gözlenirken, kimi poliplerde ise damar açısından yoğun, kanamaya meyilli bir yapı gözlemlenir. Bu kanamaya meyilli yapılardan oluşan polipler, özellikle sol kolonda, yani rektuma yakın bölgede bulunduğunda, yine rektal kanama şeklinde bulgular verebilir. Günümüzde, poliplerin büyük çoğunluğu, kolonoskopi yöntemi ile çıkarılabilmektedir. Polip kökleri, koterle yakılmakta, böylelikle olası patolojik bir değişimin önüne geçmek de hedeflenmektedir.

Divertikülit

Divertikül, bağırsak duvarını saran zarın, bağırsak dokusunun içine doğru torbalaşmasıdır. Bağırsak duvarında açılmış gözenekler şeklinde görülür. Kolondaki basınç artışı, gaz hareketleri, dışkılama alışkanlıklarına bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu gözenekler, genellikle dışkıyla doludur. Zaman içerisinde iltihaplanarak divertikülit (divertikül iltihabı) meydana gelir. Divertikül kenarlarındaki damarlar, bu iltihap tablosuna bağlı olarak zaman zaman kanamaya sebep olabilir. Divertikülit antibiyotiğe cevabı olan bir tablodur. Ancak divertikülün belli başlı bir tedavisi yoktur. Sık sık kanama veya enfeksiyon nedeni ise, o bölgenin cerrahi olarak çıkartılması önerilebilir.

Ülseratif Kolit

Ülseratif kolit, rektum mukozasını tutan, bağırsağın bir kısmında, kimi zaman tamamında da görülebilen bir iltihabi bağırsak hastalığıdır. Hastalıkla karakterize olan bulgu, bütük rektum mukozasının yaygın iltihabıdır. Bu yönüyle diğer iltihabi bağırsak hastalıklarından ayrılır. Rektum dokusunda oluşan mikro ülserler, mukoza hasarı yaratarak kanamaya sebep olabilir. Ülseratif kolit hastaları, bunu, hastalığın aktif bir döneme girdiği zamanlarda sık sık yaşarlar. Ülseratif kolit çoğunlukla ilaçlara olumlu yanıt veren tedavisi mümkün bir hastalıktır. Tamamen ortadan kalkmaz. Zaman zaman tekrarlayabilir. Doktor kontrolünde hastalığı takip ettirmek gerekir.

Kolon Kanseri

Rektal kanamanın en ürküten nedenleri arasındadır. Kolonun herhangi bir kısmında ortaya çıkabilir. Zaman zaman hiçbir belirti ile karşılaşmaksızın, son evresine kadar gelir. Eğer kanama bulgusuyla erken evre bir kanser yakaladıysanız, bir bakıma şanslısınız demektir. Kolon kanserleri, erken evrede yapılan cerrahi müdahale ve destek tedavileriyle ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak ileri evre tüm kanserlerde olduğu gibi, kolaon kanserinde de, kanser başka dokulara sıçradıysa tedavi seçenekleri daha azdır. Özellikle sol kolonda gelişen kanser türlerinde yine kanama belirtisi olabilmektedir. Kanama kolonun çok ilerisinde ise veya ince bağırsaktan kaynaklanan bir kanama ise, genellikle siyah dışkılama şeklinde görülebilir. Bu tür belirtilerle birlikte, kilo kaybı, genel durum bozukluğu ve karın ağrısı şikayetiniz varsa mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.