Mide Gribi (Viral Gastroenterit)

Mide Gribi – Viral Gastroenterit Nedir?

Mide gribi ( Viral Gastroenterit) hastalığı virüsler yoluyla bulaşan viral gastroenterite halk arasında verilen isimdir. Bu virüs daha öncelerden “Norwalk-like virus” adıyla anılan bir virüs grubunun üyesidir.

Virüsün neden olduğu enfeksiyon özellikle mide ve bağırsakları etkileyerek “mide gribi” ya da “mide üşütmesi” denen olumsuzluğa zemin hazırlamaktadır. Mide gribi de denen viral gastroenterit hastalığında , belirtiler virüsün alımından 24 – 48 saat sonra ortaya çıkar ve genellikle 1 – 2 gün devam eder. Hastalık süresinde, hastaların kendilerini oldukça halsiz hissetmelerine ve sürekli kusmalarına rağmen, etken genelde çok ciddi sonuçlara yol açmaz. Kısa süre içinde etkisini kaybeden virüs, kalıcı hasar bırakmaz. Ancak hastalar, su içemedikleri için susuz kalarak hastane bakımına gereksinim duyabilirler. Bu genellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülür.

%30 belirti vermeyebilir. Ama hasta devamlı virüs yayar . Düşük ateş , Karın ağrısı, Eklem ağrısı olabilir. Erişkinde her mevsimde görülebilir. Büyük salgınlar yapabilen bir virüstür. Çocuk ve yaşlılarda daha ağır tablolarla kendini gösterir.

Hastalık süresinde hastalar kendilerini oldukça halsiz hissetmelerine ve sürekli kusmalarına rağmen, nörovirüs genelde çok ciddi sonuçlara yol açmamaktadır.

Nörovirüsler nasıl bulaşır?

Nöroviruslar, enfekte insanların gaita (dışkı) ya da salgılarında bulunur. Yayılmaları da bu bulaşların kontamine ettiği şehir sularıyla, yiyecek ya da içeceklerle, kontamine (bulaşlı) yüzey ya da objelere dokunup, elleri ağza sürerek, hastalık belirtileri gösteren kişilerle direkt temas ederek (örneğin; hastalıklı kişilerin bakımını yaparak, yiyeceklerini paylaşarak ya da aynı kaptan yiyerek, hasta kişinin eşyalarını çatalkaşığını kullanarak) olur.

Bazı yiyecekler nörovirüsle kontamine olabilir. Birçok salgına, kontamine sularda yetişen kabuklu deniz hayvanlarının tüketimi de neden olabilir. Salatalar ve donmuş meyveler gibi, diğer ürünler de kaynakta kontamine olabilirler. Virüs, insan vücudu dışında çoğalamaz.

İnsanlarda, hastalık başladıktan hemen sonra ve iyileştikten 3 gün sonrasına kadar bulaştırıcı etkisi devam eder. Bazı kişiler 2 haftaya kadar taşıyıcı olabilir.

Nörovirüsten nasıl korunmalı?

Bir insan hayatı boyunca birçok kez nörovirusle enfekte olabilir (grip hastalığında olduğu gibi). Bunun nedeni; nöroviruslerin birçok tiplerinin olması ve virüsün herhangi bir tipiyle enfekte olmanın, daha sonra başka bir tipiyle enfekte olmayı önlememesidir.

Hastalığın aşısı olmadığı için, enfeksiyondan korunmanın yolları, hijyen ve temizlik kurallarını önemsemek ve bu kurallara uymaktır:

  • Özellikle tuvalet sonrası, yemek hazırlamadan ve yemeden önce eller iyice yıkanmalı.
  • Meyve ve sebzeler pişmeden yenecekse, iyice yıkanmalı.
  • Kirli yüzeyler, kapı kolları, mobilyalar temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.
  • Hastalık geçirildikten sonra virüs bulaşmış, çarşaf, giyecek, örtü gibi çamaşırlar yüksek ısıda su ve sabunla hemen yıkanmalı.
  • Şehir sularında sorun varsa kaynatılıp soğutulduktan sonra kullanılmalı.
  • Enfeksiyonu olan kişiler, hastalıkları sırasında yemek hazırlamamalı.

Nörovirüsle oluşan hastalığa karşı herhangi özel bir ilaç bulunmamaktadır. Semptomları önleyici tedaviler verilebilir. Hastalık süresinde bol sıvı alınması önerilir. Sıvı kaybını, ağızdan alarak karşılamayan yaşlı ve çocuk gibi hastalara damar yolundan sıvı verilmelidir.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.