Nar Suyunun 15 Faydası

Meyve suyunun tazesi makbüldür. Sağlıklı bir meyve suyundan bahsetmek için, yeşil ağırlıklı veya ıspanak katkılı olmak zorunda değildir. Pek tabii, kırmızı ve sağlık dolu meyve suları da yapılabilir. Nar içerikli meyve sularıyla hem iyi servis edilebilir, hem de çok sayıda faydası olan bir içecek hazırlamış olursunuz.

Başlıca yararlarına değinecek olursak;

 1. Antioksidan yapı

Nar tanelerine kırmızı renk veren polifenoller güçlü birer antioksidandır. Diğer bir çok meyveden elde edeceğiniz antioksidan miktarı, en çok nar suyunda bulunur. Ayrıca, antioksidan etkiye sahip olduğu bilinen kırmızı şarap ve yeşil çaydan yaklaşık olarak 3 kat daha fazla antioksidan içerdiği belirtilmektedir.  Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerin hücre hasarı oluşturmasının önüne geçmektedirler. Ayrıca vücutta oluşan enflamasyonu da azalttıkları tespit edilmiştir.

 1. C Vitamini

Tek bir nardan elde edebileceğiniz nar suyu, günlük C vitamini gereksiniminizin yüzde 40 kadarını karşılayabilir. Taze sıkılmış halde tüketilmesi tavsiye  edilmektedir. Pastörize edilmiş meyve sularının besin kalitesinin düştüğü bildirilmektedir.

 1. Kansere karşı koruyucu

Özellikle prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurduğu araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Prostat kanseri üzerine etkileri ile ilgili çoklu çalışmalar yapılmıştır. Ancak, kesin bir şey belirtmek için henüz çok erken olduğu vurgulanmıştır. Kesin olan şey, diyete eklenebileceği ve herhangi bir zararının olmayacağı şeklindedir.

 1. Alzheimer hastalığından korunma

İçerdiği yüksek miktarda antioksidanların, Alzheimer Hastalığının ilerlemesini duraklattığı hatta belleği koruduğu düşünülmektedir.

 1. Sindirim

Nar suyu, bağırsak inflamasyonunu azaltmak, sindirimi kolaylaştırmak amacıyla da rahatlıkla alınabilir. Crohn Hastalığı, ülseratif kolit ve diğer inflamatuvar bağırsak hastalıklarında yararlı olduğu dile getirilmektedir.

İshali olan kişilerde, ishali arttırdığı şeklinde bildirimler vardır.  Bundan dolayı, ishali olanların, belirtileri kaybolduktan sonra nar suyunu almaya başlamaları önerilmektedir.

 

 1. Antienflamatuvar

Vucüdun oksidatif stresten arındırılması, nar suyunun antioksidan yapısı sayesinde mümkün olabilmektedir. İltihabi hastalıklarda iltihabı azaltır. Bu yönüyle güçlü bir antiinflamatuvar içecektir.

 1. Artrit

İçerdiği flavonoller sayesinde osteoartrit ve kıkırdak hasarı oluşumunu azaltır. Ayrıca, osteoporoz, romatoid artrit gibi hastalıkların seyrinde de olumlu katkılar yaptığı tespit edilmiştir.

 1. Kalp Hastalıkları

Sağlıklı insanlarda, kalp ve damar sistemini korumak amacıyla nar suyundan faydalanmak mümkündür. Plak oluşumunu yavaşlatır. Kolesterol birikimini azaltır. Kan akımını hızlandırır.

Tansiyon veya kalp hastalarında kullanılan statin içerikli ilaçlar nar suyu ile etkileşebilirler. Bundan dolayı, eğer statin içeren bir ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.

 1. Kan Basıncı

Günlük nar suyu tüketiminin, sistolik (büyük tansiyon) kan basıncını düzenlemeye  yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda çalışmalar devam etmektedir.

 1. Antiviral

Nar suyu, C ve E vitaminleri açısından zengin bir besindir. Dolayısıyla, enfeksiyonlarla mücadelede nar suyundan destek alınabilir. Yapılan laboratuvar çalışmalarında, nar suyunun, antibaktiriyel ve antiviral etkisi olduğu tespit edilmiştir.

 1. Vitamin İçeriği

İçerdiği C ve E vitamini dışında zengin bir potasyum kaynağıdır. Folat ve K vitamini de yeterli miktarda bulundurmaktadır.

 1. Hafıza

Günlük tüketim miktarı yaklaşık 225 gr nar suyunun hafızayı güçlendirdiğine dair yapılan birtakım çalışmalar mevcuttur. Çalışmanın kaynağı için tıklayınız.

 1. Cinsel performans ve doğurganlık

Antioksidanlar ve oksidatif stresin kontrol altına alınmasını sağlayan nar suyunun, doğurganlık üzerine de oldukça yararlı etkileri olduğu saptanmıştır. Oksidatif stres, kadınlarda doğurganlığın azalmasına, erkeklerde ise sperm kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca, erkeklerde testesteron salınımını, kadınlarda ise östrojen salınımını arttırdığı belirtilmektedir. Cinsel performansı etkilediği gözlenmiştir.

 1. Dayanıklılık ve Spor Performansı

Olası kas ağrılarını azaltması dolayısıyla, spor yapanlarda performans artışı gözlenmiştir. Egzersiz kaynaklı oksidatif hasarı da azaltmaktadır.

 1. Şeker Hastalığı

Nar ve nar suyu, Ortadoğu’da ve Hindistan’da şeker hastalığında geleneksel olarak ilaç olarak kullanılmaktadır. Antioksidan yapısı dolayısıyla, diyabet kaynaklı olası enfeksiyonların önlenmesinde de yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Kan şekerini dengeleyici etkisi ile de alternatif bir regülatör olarak düşünülebilir.

Kaynak:

15 Health Benefits of Pomegranate Juice

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.