Radial (El Bileğinden) Anjio

Anjio, günümüzde pek çok hastalığın tanılanmasında önemli rol oynayan bir tetkiktir. Bu sayede, dolaşımın ilgili organdaki durumunu net olarak değerlendirmek mümkün olmaktadır. Uygulama pratikliği ve alınan net sonuçlar dolayısıyla özellikle kalp hastalıklarının tanılanmasında vazgeçilmez bir yeri vardır. Önceleri, sıklıkla kasık bölgesinden yapılan koroner anjiografi (kalp anjiosu) gelişen günümüz şartlarında yerini El Bileğinden Anjio yöntemine bırakmıştır. Yine de hastanın yaşı, genel durumu gibi faktörler zaman zaman bölgenin seçilmesinde belirleyici rol oynayabilir.

Anjio Nedir?

Anjio damar sistemlerimizi göstermek varsa darlığı, tıkanıklığı belirlemek için yaptığımız bir uygulamadır. Kardiyologlar olarak kalbi besleyen koroner damarlar başta olmak üzere aort, şah damarları, böbrek damarları, barsakları besleyen damarlar, bacak ve kol damarlarının anjiosunu yapıyoruz.
Kalp damarlarının anjiosuna ‘’koroner anjiografi’’ denir. Geleneksel olarak koroner anjioyu kasık damarlarından girerek yapıyoruz. Ancak el bileğinde bulunan radial damardan yapılan anjio uygulamaları da hızla artmaktadır.

Kasıktan Yapılan Anjio

Kasıktan yapılan anjio sonrasında kasık damarına yerleştirilen kılıf çekildikten ve kanama durması sağlandıktan sonra hasta 6 saat kadar kasık bölgesine kum torbası ile basınç uygulamak koşuluyla yatak istirahatine alınır.

El bileğinden anjio (Radial anjio)

Bilekten anjioda ise ön kolda işlev gören her iki atardamarında çalıştığına emin olduktan sonra yine kasıktaki gibi bilek de uyuşturulur, damara bir tüp yerleştirilir ve bu tüp aracılığıyla kalbe ulaşılır. İşlem bitiminde ise tüp çekilir ve baskı yapan bir bileklik 2-3 saat kadar uygulanır. Hasta bu süre içerinde yatmak zorunda değildir.

Bilek anjiosunda katater dediğimiz uzun borucukları manipüle ederken kasığa göre operatör biraz daha zorlanabilir ve bu nedenle kasığa göre anjio süresi biraz daha uzun olabilir.

Her şeye rağmen büyük rahatlık sağlaması nedeniyle bilekten yapılan anjio sayısında belirgin bir artış vardır. Bu yöntem hem hasta rahatlığı hem de işlem sonrası komplikasyonlar yönünden, kasıktan yapılan anjioya göre daha avantajlı gözükmektedir.

Yine de, yöntem tercihleri belirlenirken, hastanın uygunluğu ve doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmenizi önermekteyiz. Elbette tüm bu süreçlerin seçimi esnasında, sizlere gereken bilgiler verilerek onamlarınızın alınması temel haklarınız arasındadır.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa Tıp) mezun oldum. Sonrasında ilk olarak yine İstanbul Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları eğitimi ardından Dr.Siyami Ersek Eğitim Araştırma Hastanesinde Kardiyoloji eğitimlerimi tamamladım. Tıpta Uzmanlık Sınavında(TUS) Türkiye 5.liği derecem mevcut. 2014 yılında Kardiyoloji Doçenti oldu. Kalp yetersizliği ve girişimsel kardiyoloji özel ilgi alanlarım.

Yorumlar kapatıldı.