Sarı Nokta Hastalığı

Sarı Nokta Hastalığı; merkezi görmeden sorumlu retinanın bir hastalığıdır. (Makula Dejenerasyonu) Renk görme bozuklukları, kontrast bozukluğu ile kendini gösteren, tedavi edilmemesi durumunda körlüğe yol açabilen bir hastalıktır. Özellikle 55 yaşın üstündeki insanlarda daha sık görülür. Kalıtımsal bir hastalık olduğu da düşünülmektedir. Ailede sarı nokta hastalığı bulunanlarda görülme sıklığı daha fazladır. Sigara kullanımı da riski artıran faktörlerdendir. Kuru ve yaş tip olmak üzere 2 türde incelenmektedir. %90 oranında kuru tipte görülürken, yaş tipte ise %10 oranında görülmektedir. Kuru tip yavaş ilerlerken, yaş tip hızla ilerleyen ve ani körlüklere neden olabilen bir türdür.

Sarı Nokta Hastalığının Nedenleri

Sarı Nokta Hastalığı yaş ile doğrudan orantılıdır. Özellikle orta yaşın üstünde daha sık rastlanmaktadır. Yaşa bağlı sistemik hastalıklar, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, sigara kullanımı sonucu oluşan göz harabiyeti sonucu ortaya çıkmaktadır. Ailede hastalık öyküsü olan kimselerde genetik olarak hastalığa yatkındır.

Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi

Kuru tip sarı nokta hastalığında koruyucu tedaviler uygulanır. Nedenlerin ortadan kaldırılması ilk aşamadır. Hipertansiyon kontrol altına alınır. Lipid’den (yağ) yoksun diyet (Akdeniz Diyeti) önerilir. Sigara kullanımına son verilir. İlaç tedavisinde antioksidan olarak A, C ve E vitaminleri; lutein ve çinko kullanılır.

Fotodinamik tedavi, uygulanan diğer yöntemlerden biridir. Göz damarlarına etki eden bir ilaç verilerek düşük şiddetli lazer uygulanır.

Anti VEGF antikoru tedavisi ise göz içine ilaç enjeksiyonu yöntemidir. VEGF göz tabakasında damar oluşturan bir proteindir. Damarlar oluştukça retina tabakasında kalınlaşma ve fonksiyon bozukluğu ortaya çıkar. Bunun önüne geçmek için geliştirilen Anti VEGF antikoru damar oluşumunun önüne geçer. Böylelikle retina korunmuş olur.

Gözünüzü Test Edin

40 yaş üzeri insanlarda başvurulabilecek, evde kendi kendinize yapabileceğiniz bir testi öneriyoruz. Amsler Grid Testi adı verilen bu yöntemle yaşa bağlı Makula Dejenerasyonu’nun (Sarı Nokta Hastalığı) tespitini yapabilirsiniz.Teste başlamadan önce;

Lens ya da gözlük kullanıyorsanız takınız

Bir elinizle tek gözünüzü kapatın. (Bastırmayın)

sari_nokta_hastaligi_test

Tek gözünüzü kapatın. Ortadaki noktaya odaklanın. Çizgilerde bir kırılma, bulanıklık görüyorsanız, Sarı Nokta Hastalığı riski taşımaktasınız.

Ortadaki noktaya odaklanın. Her karelerin kenarlarını düzgün görebiliyor musunuz?
Eğer çizgilerde dalgalanma, kırılma görüyorsanız, Sarı Nokta Hastalığı’nın belirtisini taşıyor olabilirsiniz. Retina hastalıkları uzmanı bir hekimle görüşmenizi öneririz.

Sağlıklı günler dileriz…

 

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.