Seboreik Dermatit Nedir?

Seboreik Dermatit Nedir?

Seboreik Dermatit, halk arasında yağlı egzema olarakta bilinemektedir. Üzeri sarımsı kabuklu, kepekli kaşıntılı kızarıklıklardır.

Nerelerde Görülür?

Seboreik dermatit en çok kimlerde ve hangi bölgelerde görülür?
Özellikle saçlı deri, sakal, kaşlar ve yüzde görülmekle birlikte, bu bölgeler dışında kulak arkası, göğüs ön bölgesi ve sırtta da ortaya çıkabilir.

Özelikle 20-40 yaşında görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla biraz daha fazla görülmektedir.

Bebeklik döneminde halk arasında konak olarak adı verilen, yine bebeklerin saçlı derisinde saça yapışık kalın kabuklar şeklinde ortaya çıkabilir. Kaşlarda, yüzde ve hatta tüm vücutta görülebilmektedir. Lezyonlar tüm vücuda yayıldığında, ailelerin panik olmasına neden olabilmektedir.

Nedenleri Nelerdir?

Seboreik dermatit nedenleri nelerdir?

Seboreik dermatitin tam olarak nedeni bilinmemektedir. Açık tenli olmak hastalığa yatkınlık oluşturmaktadır. Kış aylarında daha fazla görülmektedir. Stres, akut yaşanan bir travma, basınç değişiklikleri, hormonal değişiklikler, bazı mantar türleri suçlanmaktadır.

Eğer şikayetler vücutta yaygınsa, altta yatan bir hastalık açısından tarama yapılması gerekmektedir.

Bulaşıcı Mıdır?

Seboreik dermatit zararlımıdır? Bulaşıcımıdır?

Seboreik dermatit, kişiyi sosyal olarak rahatsız bir durumdur. Kaşıntı yapması, kozmetik olarak dışarıdan kızarıklık ve pullanmanın görülmesi, siyah kıyafetler üzerinde kepeklerin görülmesi bu rahatsızlık durumunu arttırmaktadır. Akıntı ve kötü koku eşlik ederse bakteriyel infeksiyon eşlik etmiş olabilir.

Ayrıca yapışık kepeklerle birlikte saç dökülmesi ortaya çıkabilmektedir. Hastalar bazen saç dökülmesi şikayeti ile başvurabilmektedir.

Seboreik dermatit bulaşıcı değildir. Ancak anne veya babada varsa çocukta ileride görülme riski artmaktadır.

Tedavisi var mıdır?

Peki bu kadar yaygın görülen, kişiyi oldukça rahatsız eden bu hastalıkta tedavi nasıl olmalıdır?

  • Seboreik dermatit, tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi kişiye spesifik olmalı ve düzenli kontroller yapılmalıdır.
  • Mantar karşıtı (antifungal ) şampuanlar ve kremler
  • Katran, salisilik asit, selenyum sülfid ve çinko prityon içeren şampuanlar, infeksiyon varsa topikal veya sistemik antibiyotikler
  • Oluşan inflamasyona karşı kremler ve çok gerekli olursa düşük dozlu kortizonlu kremler kullanılmaktadır.
  • Mutlaka cilt tipine uygun nemlendirici günlük olarak kullanılmalıdır.
  • Seboreik dermatitte hasta ve doktor ilişkisi çok önemlidir. Hasta şikayetler geçtikten sonra mutlaka doktor kontrollerine devam etmelidir.
Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.