Serra’nın Diyeti

Serranın Diyeti

Olur mu dersiniz?

Evet birçoğunuz yeni bir diyet ismi duyduğu için şuanda bu yazıyı açmış bulunmakta.

Popüler diyetlerden daha rahatını ve mucizesini vaat etme ihtimali bazılarınızı heyecanlandırmış bile olabilir.

Peki bu olabilir mi?

Beni de en çok satanlar listesine yüksek sıralardan ekleyecek olan bu girişim keşke mümkün olabilseydi.
Ağırlık kaybetmenin bir matematiğinin olması kabul edilmesi zor bir gerçek mi hakikaten? Senelerdir birçok bilimsel çalışmayla kanıtlanmış olan Akdeniz diyet modeline karşı çıkılmasının ve aksi ile gündeme gelinmesinin altında olayın ticari boyutunu görmek çok mu zor? Çoğu beslenme uzmanının aynı şeyi öğütlemesinden sıkılanlar gerçeğin bir olduğunun ve uzmanlara bu doğrultuda eğitim verildiğinin farkında değiller midir?

Her kilo problemi yaşayan insanın kilo vermesi gerektiğinin farkındayım ama kişi eğer kilolarıyla yaşamaya hazırsa ve tüm riskleri alabiliyorsa; hiçbir neden kişiye kilo verdirmek için yeterli olmaz. Neden olsun?
Sağlıklı beslenmek, sağlıklı yaşam (ki bu, günümüz gelişmekte olan bir ülkede soru işaretleriyle dolu bir kavram) tamamen kişiye özgü isteklerle varolabilir.

Herkesin idealize beden ölçülerine sahip olması gerektiği sanrısı ya da bireyin başkalarının zoruyla zayıflatılmaya, spora sevk edilmesi ; durumu daha da dramatikleştiriyor.

Ağırlığınızla alakalı probleminiz varsa, bunun farkındaysanız ve siz(!) şikayetçiyseniz, kararlıysanız , beslenmeyi öğrenmek için uzmanına başvurun!

Yol haritası belli, rehberiniz belli. Neden olmasın?

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Serra Arslan, isteyerek tercih ettiği Beslenme ve Diyetetik bölümünü Florance Nightingale hastanelerinin okulu olan İstanbul Bilim üniversitesinde 2012 yılında bölüm birinciliğiyle tamamlayarak diyetisyen oldu. 2012 Eylül ayında başladığı Medicalpark Bahçelievler hastanesinde klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak halen görev yapmaktadır. Hastane bünyesinde yer alan birçok uzmanlık alanında hekimlerle birlikte hastaların beslenmesini düzenlemektedir. Görev aldığı klinik servisler ; • Erişkin Yoğun Bakım – Enteral ve Parenteral Beslenme • Kadın - Doğum Servisi – Gebe ve Emzikli Beslenmesi • Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu – Kemik iliği transplantasyonunda beslenme tedavisi • Genel Cerrahi Servisi – Sindirim Sistemi Hastalıklarında Operasyon Sonrası Beslenme • Obezite Cerrahisi – Cerrahi Öncesi ve Sonrası Diyet Danışmanlığı • Kardiyoloji Servisi – Kalp Hastalıklarında ve Operasyonlarında Beslenme Tedavisi Klinik görevlerinin yanı sıra poliklinikte ; Obezite, diyabet, hipertansiyon,kalp hastalıkları, tiroid hastalıkları (hashimato, guatr, hipertiroidi, hipotiroidi), polikistik over sendromu, mide - bağırsak hastalıkları (Reflü, gastrit, laktoz intoleransı, çölyak vb., kabızlık, ülseratif kolit vb.), gebe-emzikli-çocuk beslenmesi, çocukluk ve adolesan obezitesi gibi alanlarda görev yapmaktadır. İş hayatının yanı sıra eğitimini Okan Üniversitesinde doktora yaparak sürdürmekte ve mesleki anlamda seminer ve kongrelere katılmaktadır. Ayrıca sağlıklı beslenme konusunda halkın bilinçlendirilmesi amacıyla yazılı ve görsel basında çalışmalarını sürdürmekte, kurumsal firmalarda ve okullarda söyleşi ve eğitimlere katılmaktadır.Gelecekten beklentisi, mesleki hedefleri, diyete bakış açısı ve hayatındaki beslenme tutumuyla #beyondiet (diyet ötesi) felsefesini benimsemiş bir diyetisyen olarak diyet ve beslenmeye dair birçok konuya farklı bir pencereden bakarak yazılarını her Cuma siz değerli okuyucularıyla buluşturacaktır.

1 Yorum