Sivilce nasıl oluşur?

Hepimizin hayatmızın bir döneminde başına gelmiştir. Sivilceler. Peki nedir bu sivilce? Nasıl oluşur? Tedavisi nasıldır? Bu yazıda bunları irdeleyecek ve bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. “Sivilce nasıl oluşur?” konusuyla başlayacağımız yazımızı haftaya “Sivilce tedavisi” ile devam ettireceğiz.

Hazırsanız başlayalım…

Sivilce nedir?

Sivilce (akne) özellikle kozmetik olarak kişileri rahatsız eden bir hastalıktır. Daha çok ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte ortaya çıkan bu problem özellikle gençlerde ciddi psikolojik ve sosyal sıkıntılara neden olabilmektedir.

Sivilce pilosebase ünite dediğimiz (kıl ve yağ ünitesi) yapılarda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bu pilosebase yapının uç kısmında, yağ salgısı ve inflamasyon ile tıkaçlar oluşur. Ve öncelikle beyaz nokta, daha sonra bunlar hava ile temas ettiğinde siyah nokta oluşur.

İnflamasyon devam ettikçe kırmızı sivilceler oluşmaktadır. Bu sivilceler tedavi edilmedikçe, daha büyük olabilen irinli lezyonlar halini almaktadır. Özellikle genç erkeklerde nodülokistik akne şeklinde şiddetli ve iz bırakan tarzda ortaya çıkabilir.

sivilce_nasil_olusur

Sivilceler daha çok hangi bölgelerde görülür?

Özellikle yüz, göğüs ve sırt gibi bölgelerde yoğun olarak görülmektedir.

Sivilce oluşumunu etkikeyen faktörler

Genetik etkiler, yağ salgısının fazla olması, polikistik over sendromu ( adet düzensizliği, kıllanma artışı olabilir), gebelik, doğum kontrol hapına başlama ya da bırakma, yanlış kozmetik kullanımı, ağır fiziksel ve psikolojik stres sivilce oluşumunu arttırabilir.

Yiyecekler sivilce oluşumunu arttıran diğer bir faktördür. Özellikle şeker düzeyini yükselten yiyecekler, süt ürünleri, bazı kuruyemişler sivilce artmasına neden olabilir.

Genellikle 25 yaşından önce sonlanan bu problem bazen 35-40 yaşlara kadar devam edebilir. Özellikle kadınlarda bu süreç oldukça uzayabilir.

Sivilce konumuza önümüzdeki hafta devam ediyor olacağız. Özellikle tedavi yöntemleri üzerinde duracağımız yazımızı takip etmenizi öneririz. Sivilcelerle başınız dertteyse, bir çözüm arıyorsanız lütfen bizimle temas kurun. Yazının yorum bölümünde, bizlere sorularınızı ulaştırabilir ve hızlı yanıtlar alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Devam edecek…!!

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.