Sivilce Tedavisi

Sivilce, genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmakla birlikte, her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Ancak ergenlik dönemindeki genç hastalarda,  çok ciddi kozmetik ve psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

Sivilce Tedavisi

Sivilcede erken tedavi çok önemlidir. Sivilcelerin büyümemesi ve iz bırakmaması açısından buna dikkat edilmelidir.

Sivilce tedavisi kişiye özeldir. Mutlaka bir dermatoloji uzmanı tarafından cildinizin değerlendirilmesi ve ona göre tedaviye başlanması gerekmektedir.

Nedenlerin Tespiti

Tedavide ilk dikkat edilecek olan, kişinin sivilceye neden olan ek bir hastalığı olup olmadığıdır. Eğer sivilce yapabilecek hormonal bir bozukluk ya da ilaç kullanımı varsa sorgulanmalıdır. Yiyecekler açısından süt ve süt ürünleri suçlanmaktadır. Ancak kişi, kendisi sivilceyi artıran yiyecek tespit ettiyse ondan uzak durması gerekir.

Cilt Temizliği

Sivilce tedavisinde ilk aşama, kişiye özel temizleyici jel ile sabah akşam cildin temizlenmesidir. Daha fazla yıkamak veya yağlanma azalsın diye iyice ovalamak sivilceyi daha fazla artırır.

İlaç Tedavisi

Daha sonra sivilcenin tipine göre uygun ilaç tedavisine karar verilir. Öncelikli olarak lezyonlar az sayıda ise, iltihaplı değilse ve çok iz bırakmıyorsa sürme ilaçlar (benzoil peroksit, retinoik asit, topikal antibiyotik vb. ) başlanabilir. Sürme ilaçların yanına mutlaka kişiye özgü nemlendirici krem ve güneş koruyucu eklenmelidir.

Eğer çok iz bırakan, irinli ve ağrılı sivilcelerimiz varsa sürme ilaçların yanına sistemik antibiyotik ya da sistemik isotretinoin ( A vitamini kap.) tedavisi eklenebilir.

Dikkat edilmesi gereken durumlar

Sivilce tedavinde kişinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır. Yağlı ve uzun süredir kullanılan makyaj ürünleri kullanılmamalıdır. Verilen ilaçlar sadece sivilce olan bölgeye değil tüm yüze uygulanmalıdır.

Sivilce tedavisinde sabırlı olmak ve düzenli kontrole gitmek çok önemlidir!!!

Sivilce geçtikten sonra kalan izler için neler yapılabilir?

Sivilce tedavisi bittikten sonra kahverengi lekeler, hafif çukurcuklar veya daha derin izler kalabilmektedir. Kalan izler için; dermaroller, kimyasal soyma ve fraxiyonel lazer gibi işlemler yapılabilmektedir.

Sivilce tedavisi ile ilgili sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Yapılan yorumlar kısa süre içerisinde cevaplanacaktır. Tedavi ile ilgili tüm süreçleri bizlere danışabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Uzm.Dr.Canan ÖZTÜRK
Dermatoloji Uzmanı

 

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.