Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, (Sleeven Gastrectomy) obezite ile savaşta kullanılan etki bir mide operasyonudur. Midenin yaklaşık olarak %80’i çıkartılır. Ameliyat esnasında mideye bir tüp yerleştirilir. Bu tüp referans alınarak mide kesilip üzerine dikilir. Mide muz biçiminde bir tüpe döndüğü için adına tüp mide ameliyatı denmektedir.

Tüp mide ameliyatı, vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olanlarda başvurulan bir yöntemdir. Laparoskopik yöntemlerle mide dokusunun büyük bir kısmı çıkartılır. Kalan kısım, tek kullanımlık özel gereçlerle dikilir. Mide renkli bir sıvıyla doldurulup, vücut boşluklarına kaçak olup olmadığı tespit edilir. Hasta operasyon sonrası 1-2 gün kadar yoğun bakımda takip ettirilir. Operasyonun ertesi günü mide pasaj grafisi ile tekrar kaçaklara karşı kontrol edilir. Yavaş yavaş sıvı alımına başlanır. Sıvı alımı gün geçtikçe artar. İki hafta boyunca sıvı diyet uygulanır. Sonrasında yumuşak gıda alımına geçilir. 1 aylık bir sürenin ardından ise her besin türünden almaya başlanır.

Ne zaman kilo verilmeye başlanır?

Ameliyatın ilk gününden itibaren 6. aya kadar çok hızlı kilo verilmektedir. (35-40 kg) Ardından kilo verme yavaşlar ama devam eder. 2 yıla kadar yavaş yavaş verilen kiloların ardından ideal kiloya ulaşmak mümkün olmaktadır.

Tekrar Kilo Almaya Başlar Mıyım?

Ameliyat sonrası kilo alma, %15-20’lik hasta grubunda görülebilmektedir. Ancak eski kiloya ulaşmak neredeyse imkansızdır. Ameliyat sonrası, egzersiz ve diyete dikkat etmek bu açıdan önemlidir.

Karnım acıkır mı?

Açlık hissi; midede salgılanan Ghrelin denilen bir hormonun hipotalamusu uyarmasıyla oluşur. Ghrelin hormonu daha çok midenin üst kısmından salgılanır. Ameliyatla bu kısmın büyük çoğunluğu alınacağından; hormon salınımı azalacaktır. Beyne uyaran gitmeyeceği için açlık hissi fazla hissedilmez. Ayrıca mide tüp şeklinde daraldığı için, alınan az miktarda besin mide duvarına baskı yapar. Bu da tokluk hissi oluşturur.

Sakıncaları Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi bu tip ameliyatlarda da riskler vardır. Hayati riskler binde birler seviyesinde bildirilmiştir. Ameliyat komplikasyonu olarak en sık rastlanan durum ise, ameliyat bölgesinden kaçaklardır. Ki bunlar da vakaların yüzde 1-2’sinde görülür.

Dikkat Edilecekler

Tüp mide ameliyatı sonrası, özellikle diyete dikkat etmek gerekir. Tercihen bir diyetisyen kontrolünde olmak en iyisidir. Ağır egzersizlerden kaçınmak, düz koşu ve yürüyüşler yapmak başlıca egzersiz önerileridir. Hızlı kilo verileceğinden gardırobunuzun komple değişmesi söz konusudur. 🙂

Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.