Yeni iş kapısı: İlk Yardım Sertifikası

Yeni iş kapısı: İlk Yardım Sertifikası

Türkiye’de istihdam yaratmak adına; yakın geçmişte uygulamaya sunulan özel güvenlik sertifikalarını hepimiz duymuşuzdur. Bir şekliyle, o sertifikaya sahip insanlarla ya karşılaşıyoruz, ya da aynı iş yerlerinde çalışıyoruz. Şimdilerde ise AB uyum yasaları çerçevesinde yeni bir iş kolu hayatımıza girecek gibi görünüyor. İlk yardım sertifikası programları, yetkili eğitim merkezlerince düzenlenen kurslara katılımı zorunlu kılıyor. Kurs sonrası ise Sağlık Bakanlığı’nın yetkilileri tarafından hem teorik hem pratik sınava tabi tutulan katılımcılar 85 puan almaları durumunda ise sertifikaya sahip olabiliyor.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre 2013 yılında yapılan bir değişiklikle, iş yerinin tehlike sınıfı ne olursa olsun, kaç çalışanı olursa olsun İlkyardımcı bulundurmak mecburiyetindedir.

Sanılanın aksine, İlkyardımcı olabilmek için sağlık çalışanı olmanız gerekmiyor. Alacağınız kurs ve katılacağınız sınavın sonunda 85 puan ve üzeri puan alırsanız ilkyardım sertifikasına hak kazanıyorsunuz. Böylelikle elinizde yeni bir iş kapısı için anahtar olmuş oluyor.

Bazı sınırlandırmaları da hatırlatmakta fayda var.

Sınavı tek seferde geçemezseniz, sadece 2. bir hakkınız oluyor. Onu da geçemezseniz maalesef sertifika alamıyorsunuz. Sadece katılım belgesi veriyorlar. O da iş başvurularında kullanabileceğiniz bir geçerliliğe sahip değil.

İlkyardım deyip geçmeyin. Bugünün yasalarına göre, diplomalı bir hemşire, sağlık memuru, ya da doktor bile olsanız, ilkyardım sertifikanız yoksa, yoldaki bir kazazedeye müdahale edemezsiniz. Kazazede veya yakınları sizden davacı bile olabiliyor. Bu yüzden sağlık çalışanlarının dahi sertifika başvuruları yaptığını sık sık duymaktayız.

İlkyardım Eğitimini Nereden Alabilirim?

İlkyardım eğitimlerini, Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği özel eğitim kurumlarından alabilirsiniz. Eğitimi düzenleyen kurumda, sadece gerekli düzeyde teorik ve pratik eğitim verilir. Sertifikalandırma programları ise bizzat bakanlıkça yürütülür. Bakanlığın ilgili merkezlerinde yapacağınız başvuru sonunda hem teorik hem pratik eğitimlere tabi tutulursunuz. Sınavdan 85 puan almak ise şart.

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapatıldı.