Yeni yılı sağlıkla karşılayın

Her bayram ve özel günde olduğu gibi yeni yıl akşamlarına da zengin bir menü ile hazırlanılıyor. Yılbaşı akşamları çeşitli yemeklerin bulunduğu özenle hazırlanmış sofralarda yemek yemek ister istemez uzun saatlere yayılınca, ağırlık kontrolünde zorlanmak kaçınılmaz oluyor.

Menünüzü doğru tercihler yaparak dengeli olarak oluşturursanız ve kontrollü tüketimi sağlarsanız ; yeni yılın ilk gününü zinde karşılar, önünüzdeki bir yıla da kilo almadan merhaba demiş olursunuz.

Peki ardımızda bıraktığımız yılın son gününü nasıl geçireceğiz? Yemek listemize karar verirken nelere dikkat etmeliyiz?

Kilo almadan yeni yılı karşılamak mümkün mü?

 • Yılbaşı sabahı erken uyanarak metabolizmanızı uyandırın ve akşam yemeğinizin yoğun olacağını düşünerek hafif-dengeli bir kahvaltı yapın.
 • 2 dilim tam buğday ekmeği ve az yağlı 2 dilim peynir hazırlanmış tost + Çay
 • 1 bardak az yağlı süt/yoğurt + 4-6 kaşık yulaf + 2 gün kurusu veya 2 dilim ananas

Öğlen yemeği

 • Öğle yemeğine kadar bol su tüketimi önemli. Öğle yemeği, akşam yemeğinin zengin protein içerikli olacağı düşünülürse (et/tavuk/hindi/kurubaklagiller/kuruyemişler) sebze ağırlıklı olarak tüketilmelidir.
 • 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemekleri veya buharda/fırında pişmiş sebze + 1 kase yoğurt /ayran + 1-2 dilim tam buğday/çavdar ekmeği
 • 1 kase sebze çorbası + 1 kase yoğurt /ayran

Akşam yemeği öncesi

 • Akşam yemeğine kadar olan ikindi arasında akşam yemeğinde iştah kontrolünü sağlayacak bir ara öğün muhakkak yapılmalıdır.
 • 1 veya 2 porsiyon meyve (1 veya 2 avuç içi)
 • Akşam yemeğine hazırlık yapılırken bir fırsatını bulup orta tempolu bir yürüyüş yapmalısınız. Çünkü metabolizmanızı harekete geçirmeli ve hızlanmasını sağlamak zorundasınız. Ara vermeden en az 20 dakika yapacağınız yürüyüş akşamında yapacağınız kaçamaklar için hem ruhunuzu hem bedeninizi rahat ettirecektir.

Vee akşam yemeği

 • Yemek hazırlarken çok aç olmamanız her bir yemeğin tadına bakarken aşırıya kaçmamanızı ve daha akşam başlamadan fazla kalori almamanızı sağlayacaktır.
 • Menünüzü önceden ve 4 besin grubunu (süt/yoğurt grubu + Et grubu + Sebze-Meyve grubu + Tahıl grubu) içerecek şekilde dengeli planlayın.
 • Yemeklerinizi yavaş yavaş yemeniz, ihtiyacınızdan fazla yemek tüketmemeniz ve kilo almamanıza yardımcı olacaktır. Hızlı yenen yemekler kan şekerinizi hızlıca yükseltip daha fazla insüli salgılanmasına ve daha hızlı yağ depolanmasına neden olmaktadır.
 • Yemeğe başlangıç olarak az yağlı ve posa içeriği yüksek besinler tercih edin. Dolma, kızartma börekler, mayonezli salatalardan ziyade yoğurtlu sebze salataları, zeytinyağlı sebzeler, baklagil mezeleri ve yeşil salatalar tüketin.
 • Ana yemeğinizde et tercihiniz, doymuş yağ içeriği yüksek olan kırmızı et değil, yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezi hindi veya fırında balık olmalıdır. Ana yemeğe yardımcı tahıl grubundan pilav/makarna/patates gibi besinlerin sadece biri tercih edilmeli, hepsi yenmemelidir.
 • Bu özel akşam için hazırlanan tatlılar şerbetli tatlılardan daha hafif ve sağlıklı olan sütlü tatlılar, dondurma veya meyve tatlıları olmalıdır. Ve yemekten hemen sonra değil en az 1 saat sonra ara öğün olarak tercih edilmelidir.
 • Yılbaşı gecelerinin çoğu insan için vazgeçilmezi alkol kullanımı.. Alkol tercihi rakı, votka,viski ve karışık alkollü içeceklerden ziyade daha az kalorili şarap veya biradan yana olmalıdır. Alkolün kan şekerini hızlıca yükseltip sizi acıktırdığını ve yemeğe sevkettiğini unutmayın ve alkol tüketimini geceye yayarak yavaş yavaş yapın.
 • Alkolün yanında tüketilecek kuruyemişlerde yağ içeriği yüksek olan kaju, kabak çekirdeği, fıstık öncelikli seçiminiz olmasın. Fındık, ceviz, badem, leblebi ve kuru meyve öncelikli atıştırmalık tabağınız 1 avucu geçmesin.
 • Vee yılbaşı gecenizi de hareket ederek geçirmek, zengin sofranızdan aldığınız fazla kalorileri daha kolay harcayabilmek için bol bol dans ederek yeni yılı karşılayın.

Yılbaşı akşamında menünüzü önceden planlar, planladığınız dışında kontrolünüzü sağlarsanız; yeni yıla zinde ve hafif başlarsınız. Mutlu yıllar..

 

Yorumlar
Paylaş.

Yazar Hakkında

Serra Arslan, isteyerek tercih ettiği Beslenme ve Diyetetik bölümünü Florance Nightingale hastanelerinin okulu olan İstanbul Bilim üniversitesinde 2012 yılında bölüm birinciliğiyle tamamlayarak diyetisyen oldu. 2012 Eylül ayında başladığı Medicalpark Bahçelievler hastanesinde klinik ve poliklinik diyetisyeni olarak halen görev yapmaktadır. Hastane bünyesinde yer alan birçok uzmanlık alanında hekimlerle birlikte hastaların beslenmesini düzenlemektedir. Görev aldığı klinik servisler ; • Erişkin Yoğun Bakım – Enteral ve Parenteral Beslenme • Kadın - Doğum Servisi – Gebe ve Emzikli Beslenmesi • Erişkin Kemik İliği Transplantasyonu – Kemik iliği transplantasyonunda beslenme tedavisi • Genel Cerrahi Servisi – Sindirim Sistemi Hastalıklarında Operasyon Sonrası Beslenme • Obezite Cerrahisi – Cerrahi Öncesi ve Sonrası Diyet Danışmanlığı • Kardiyoloji Servisi – Kalp Hastalıklarında ve Operasyonlarında Beslenme Tedavisi Klinik görevlerinin yanı sıra poliklinikte ; Obezite, diyabet, hipertansiyon,kalp hastalıkları, tiroid hastalıkları (hashimato, guatr, hipertiroidi, hipotiroidi), polikistik over sendromu, mide - bağırsak hastalıkları (Reflü, gastrit, laktoz intoleransı, çölyak vb., kabızlık, ülseratif kolit vb.), gebe-emzikli-çocuk beslenmesi, çocukluk ve adolesan obezitesi gibi alanlarda görev yapmaktadır. İş hayatının yanı sıra eğitimini Okan Üniversitesinde doktora yaparak sürdürmekte ve mesleki anlamda seminer ve kongrelere katılmaktadır. Ayrıca sağlıklı beslenme konusunda halkın bilinçlendirilmesi amacıyla yazılı ve görsel basında çalışmalarını sürdürmekte, kurumsal firmalarda ve okullarda söyleşi ve eğitimlere katılmaktadır.Gelecekten beklentisi, mesleki hedefleri, diyete bakış açısı ve hayatındaki beslenme tutumuyla #beyondiet (diyet ötesi) felsefesini benimsemiş bir diyetisyen olarak diyet ve beslenmeye dair birçok konuya farklı bir pencereden bakarak yazılarını her Cuma siz değerli okuyucularıyla buluşturacaktır.

Yorumlar kapatıldı.